ZASADY OPTYMALNEGO ŻYWIENIA PSA

Odpowiednie żywienie to głównym obowiązek właścicieli psów. Z pozoru proste zadanie, jednak wymaga określonej wiedzy.Czym właściwie jest optymalne żywienie?

Optymalne żywienie, to sposób karmienia, w którym pies otrzymuje wszystkie niezbędne składniki w odpowiedniej ilości, formie oraz porze. Zapotrzebowanie na składniki pokarmowe u psów zależy od ich masy ciała, wieku, stanu fizjologicznego i aktywności fizycznej. Tak więc zanim wybierzemy sposób i ilość karmienia psa, musimy najpierw ustalić, jakie zapotrzebowanie ma jego organizm. Ważnym wyznacznikiem pomagającym ustalić odpowiednią dietę jest energetyczne zapotrzebowanie bytowe. Co to za wskaźnik? Określa ilość składników pokarmowych, jaka jest niezbędna do utrzymania normalnych czynności życiowych organizmu (oddychanie, trawienie, ruch) w spokojnym trybie życia, niewymagającym zwiększonego wysiłku.Najważniejsze zasadyI. od trybu życia psa zależy ilość pożywienia, a tryb życia psa zależy od etapu rozwoju,

pryzsmaki dla psow Maced

SZCZENIĘTA-Szczenięta potrzebują 2 -3 razy więcej energii niż dorosłe osobniki z tą samą masą.- Karmy dedykowane dla szczeniąt to dobry wybór- są to produkty o dużej koncentracji energii i składników pokarmowych.- Dzienną dawkę pokarmu podajemy szczeniakom w 4 porcjach o ilość porcji zmniejszamy do dwóch, kiedy osiągną dorosłą masę ciała.- Więcej o karmieniu szczeniąt przeczytacie tutajPSY DOROSŁE- Powinny otrzymywać 2 posiłki dziennie w proporcjach 1 porcja składników białkowych na 2 porcje składników węglowodanowych- Jadłospis dla psa nie powinien zawierać resztek naszych posiłków, ponieważ zawierają za dużo soli i są zbyt mocno przyprawione. Pieprz, chili, ziele angielskie i inne składniki poprawiające smak ludzkiego jedzenia podrażniają psi układ trawienny, skutkując biegunkami, wymiotami, wzdęciami i innymi problemami gastrycznymi.- Pod żadnym pozorem nie należy podawać psu surowych kości. Rozgryzione, a właściwie ich ostro zakończone kawałki mogą uszkodzić delikatny przewód pokarmowy zwierzęcia.- Więcej o tym, czym karmić poczytacie tutaj

pryzsmaki dla psow Maced

PSY BARDZO AKTYWNE- Ich zapotrzebowanie energetyczne może być nawet 3 razy większe niż przeciętnego psa- Główna porcja karmy powinna dostarczać psu 2/3 dziennego zapotrzebowania.- Ważny jest wybór karmy, której składniki uwzględniają zapotrzebowanie pokarmowe wynikające ze stresu .- Małą część posiłku podać w trakcie lub min. 2 godz. przed wysiłkiem, resztę po aktywności .- Masło, olej, smalec, cukier czy miód to dobre dodatki zwiększające kaloryczność posiłków.- Należy pamiętać, aby zwiększyć też dodatek składników mineralnych oraz witamin.PIES-SENIOR- Dzienna dawka pokarmu powinna zostać podzielona na więcej części, podawana w równych odstępach czasu- Karma dla seniora musi dobrej jakości, aby lepiej się wchłaniała i dostarczała psu potrzebnych składników odżywczych.II. Bardzo ważne jest systematyczne ważenie psa- to pozwala określić czy tryb karmienia jest odpowiedni. Spadek wagi lub jej wzrost to sygnał: musimy wprowadzić zmiany w żywieniu, które pozwolą stałą wagę utrzymać.III. Wydzielanie soków żołądkowych oraz trawienie przystosowuje się do określonej pory jedzenia. Pory posiłków są najważniejszym punktem każdego dnia, psy szybko przyzwyczajają się do karmienia o tej samej porze i w tym samym miejscu, dlatego trzeba rozsądnie je wybrać. Przy czym nie należy karmić psiaków późnym wieczorem.IV. W trakcie karmienia powinniśmy zapewnić psu ciszę i spokój. Stres w trakcie jedzenia źle wpływa na ogólne samopoczucie zwierzęcia.

V. Psia dieta może składać się z jednej karmy lub mieszanki różnych, w tym z karmy suchej lub mokrej- także zamiennie w ciągu dnia. Jeśli kupujemy karmę gotową, producent podaje ilości, jakie w jej przypadku należy podawać. Przy żywieniu karmą suchą, stosunek wody do pokarmu powinien wynosić 4: 1, ponieważ takie proporcje odpowiadają karmie wilgotnej.VI. Dbajmy o urozmaicenia. Dodatek surowych owoców lub podawanie psu przysmaków jako nagrody to dobry pomysł, pod warunkiem, że zachowamy umiar. Warto sprawdzić kaloryczność smaczka i odjąć jej równowartość od innego posiłku tak, aby zachować równowagę.Jak często karmić?Większość psów prowadzi spokojne życie i ich zapotrzebowanie na składniki pokarmowe odpowiada energetycznemu zapotrzebowaniu bytowemu. W związku z tym za najlepsze uznaje się karmienie 2 razy dziennie.Częstą praktyką jest karmienie psa 2 lub 3 razy dziennie zgodnie z posiłkami domowników. W sytuacji karmienia nawet 3 razy dziennie należy dbać o przestrzeganie kaloryczności. Aby uniknąć błędów najlepiej jest obliczyć dzienną dawkę i podzielić na ilość porcji, która jest dla nas dogodna.. W wyborze systemu codziennego karmienia, najważniejsze jest to, aby dostarczać psu wszystkich potrzebnych składników i pogodzić jego karmienie z naszym trybem życia.Jedzenie dla psa to prawdziwa przyjemność i jedna z najważniejszych czynności w życiu. Jako właściciele czworonogów musimy zadbać, aby razem z radością, pokarm dostarczał wszystkiego, co najpotrzebniejsze w najlepszy możliwy sposób.

Podobne Artykuły

Strona główna bloga
Klikając „Akceptuj", zgadzasz się na przechowywanie plików cookie na swoim urządzeniu w celu usprawnienia nawigacji w witrynie, analizy korzystania z witryny i pomocy w naszych działaniach marketingowych. Zobacz naszą Politykę prywatności, aby uzyskać więcej informacji.