WYBÓR PSA- PIES, CZY SUCZKA?

Czy płeć psa ma znaczenie?

przysmaki dla psów Maced

Przyszły właściciel psa podejmując decyzję o przyjęciu pod swój dach nowego, czworonożnego członka rodziny musi zadać sobie pytanie: „Jakiego psa szukam”? Niektórzy podejmują decyzję opierając się na instynkcie i przeczuciu wchodząc do schroniska, inni skrupulatnie dobierają towarzysza z hodowli. Niezależnie od tego istnieje podstawowy dylemat: płeć psa. Czy istnieje duża różnica między psem a suką i jak płeć psa wpływa na życie rodziny?Psia damaChociaż suczki z reguły uchodzą za łagodniejsze i spokojniejsze, nie jest to regułą. Występowanie zachowań agresywnych lub brak posłuszeństwa to wynik zarówno charakteru psa, jak i wychowania przez właścicieli, bez względu na płeć.

przysmaki dla psów Maced

Decydując się na adopcje suczki musimy wiedzieć, że raz lub dwa razy do roku u samic występuje cieczka trwająca ok.21 dni. Najbardziej charakterystycznym jej objawem jest krwawienie z dróg rodnych, choć nie u wszystkich suczek będzie ono intensywne. Może przybierać formę skąpej wydzieliny podbarwionej krwią. Obserwuje się także obrzęk i zaczerwienienie sromu. Suka może w tym czasie częściej oddawać mocz o charakterystycznym, nieprzyjemnym zapachu. Może jej się to nawet zdarzać w domu, dlatego warto wychodzić z nią częściej na spacery lub wypuszczać na ogrodzone podwórko. W trakcie cieczki może zmieniać się także zachowanie suki. Niektóre suczki stają się wówczas bardziej ospałe, apatyczne, niechętne do aktywności fizycznej, nie reagują na komendy i więcej odpoczywają. Inne suczki natomiast przejawiają objawy pobudzenia, mają większy apetyt, chodzą krok w krok za opiekunem, łaszą się, wymuszają uwagę oraz pieszczoty. Warto także wiedzieć, że trakcie cieczki zapach suczki będzie zwabiał okoliczne psy.U niektórych niekastrowanych suk może wystąpić zjawisko zwane urojoną ciążą, która jest zespołem objawów charakterystycznych dla ciężarnych samic lub suczek w połogu, mimo braku zapłodnienia i braku porodu. Ciąża urojona występuje jedynie u części niekastrowanych suk. Objawy pojawiają się zazwyczaj 3 do 12 tygodni po cieczce i mogą się utrzymywać nawet przez kilka tygodni. Organizm suki jest „przekonany” o tym, że ta była w ciąży i urodziła szczenięta, dlatego przygotowuje się do wychowywania potomstwa. Z tego powodu suka zaczyna się inaczej zachowywać, m.in. przez działanie hormonów oraz instynktu zaczyna budować gniazdo, opiekować się pluszakami, a w sutkach pojawia się mleko potrzebne do wykarmienia szczeniąt.W odróżnieniu od psów, suczki nie mają tak dużej potrzeby znaczenia terenu, co znacznie pomaga w m.in. utrzymaniu przydomowego ogrodu w dobrym stanie.Psi dżentelmenPies każdej rasy jest silniejszy i większy niż suka. Zwykło się uważać, że psy w mniejszym stopniu przywiązują się do właściciela. Choć są bardziej niezależne, związanie z domownikami zależy tylko i wyłącznie od charakteru osobnika, wychowania oraz socjalizacji.

przysmaki dla psów Maced

Psy po ukończeniu pierwszego roku zaczynają znaczyć moczem teren w różnych miejscach. Dla osób dbających o piękne kwiaty w ogrodzie może stanowić to problem- rośliny podlewane moczem nie przeżyją zbyt długo. Jednocześnie pies w nowym miejscu, np. pierwszy raz będący z właścicielem w pracy, prawdopodobnie również tam będzie zaznaczał swoją obecność.W przypadku samców istnieje także większa potrzeba dominacji- jest to uwarunkowane naturą, jednak wszystko zależy od cech osobniczych. Może się zdarzyć, że w domu to jednak suka będzie elementem dominującym. Generalizacja nie jest wskazana.Niewykastrowany pies, czując zapach suczki podczas cieczki może próbować uciec, zachowywać się bardziej agresywnie niż zazwyczaj. Popęd może również doprowadzić do silnej chęci rozładowania napięcia np. za pomocą przedmiotów lub pluszaków.Jak dokonać wyboru?Wybór psa lub suki zależy od osobistych preferencji. Każdego psa możemy nauczyć posłuszeństwa, stworzyć z nim więź. O każdego psa musimy również dbać, w zależności od płci i rasy wymagania się różnią. Jak wiadomo, od każdej reguły istnieją odstępstwa- przed adopcją/zakupem psa warto przyjrzeć się jego zachowaniu, zabrać na spacer i indywidualnie ocenić, czy dany osobnik skradł nasze serce.

Podobne Artykuły

Strona główna bloga
Klikając „Akceptuj", zgadzasz się na przechowywanie plików cookie na swoim urządzeniu w celu usprawnienia nawigacji w witrynie, analizy korzystania z witryny i pomocy w naszych działaniach marketingowych. Zobacz naszą Politykę prywatności, aby uzyskać więcej informacji.