8 NAJPOPULARNIEJSZYCH MAŁYCH RAS

Małe psy zyskały dużą popularność zwłaszcza wśród właścicieli niewielkich mieszkań w miejskich aglomeracjach. Ich zaletą jest łatwość transportowania oraz nieco mniejsze wymagania bytowe niż u dużych przedstawicieli. Nie zmienia to jednak faktu, że mali pupile wymagają tyle samo czasu i zaangażowania właściciela w ich życie oraz tresurę. Poniżej przedstawiamy 8 najbardziej popularnych ras małych psów.

przysmaki dla psów Maced

I Yorkshire terierYorkshire terriery powstały w połowie XIX wieku. Ich zadaniem było tępienie myszy i szczurów w domach biednych rzemieślników i robotników. Yorki są psami skorymi do zabawy, aktywnymi. Nie są agresywne i lubią towarzystwo ludzi, tolerują dzieci. Przywiązują się do właściciela i mogą być nieufne wobec obcych. Ich szkolenie powinno być stanowcze, a zarazem delikatne.II Maltańczyk

przysmaki dla psów maced

Jest to jedna z najstarszych ras świata. Dokładne jej pochodzenie nie jest znane, ale wiadomo, że były już znane w starożytnym Egipcie, Rzymie i Grecji. Kwestia nazwy tej rasy nigdy nie była jednoznaczna. Rasa ta pochodzi z wyspy Meledy. Maltańczyk jest psem towarzyskim, łatwym do ułożenia i aktywnym – lubi zabawę, nadaje się do udziału w agility. Toleruje osoby mu nieznane. Jest bardzo posłuszny oraz szybko się uczy. Przeciętna długość życia u maltańczyków wynosi od 14 do 16 lat. Włos u maltańczyków jest bardzo długi, prosty i jedwabisty o czysto białym umaszczeniu może wystąpić kolor kości słoniowej.III Bic

przysmaki dla psó Maced

hon FrisePod koniec średniowiecza był dobrze znany we Włoszech i Francji. Na Teneryfę został sprowadzony przez Hiszpanów. W 1934 roku ustalono wzorzec rasy. Współcześnie cieszy się popularnością m.in. w Stanach Zjednoczonych i w Wielkiej Brytanii jako pies rodzinny. Ten żywiołowy i wesoły pies uwielbia życie rodzinne. Chętnie towarzyszy właścicielom w każdej sytuacji, ale można go nauczyć zostawania w domu. Dobrze się socjalizują i tolerują psy oraz inne zwierzęta domowe. Pies o proporcjonalnej budowie i eleganckim wyglądzie. Jest niewielki ale zwarty. Jego kruczoczarne oczy u nos silnie kontrastują ze śnieżnobiałym umaszczeniem, a ich ogony przypominają zagięte do tyłu pióra.

przysmaki dla psów Maced

IV Pinczer miniaturowyRasa pochodzi z Niemiec, wyhodowana jako zminiaturyzowana odmiana pinczera średniego bez oznak karłowatości. Te psy pochodzą z rodziny terierów, jednak stanowią oddzielną rasę. Dawniej służyły jako szczurołapy oraz były prestiżowymi psami na królewskich dworach i rezydencjach, współcześnie dotrzymują człowiekowi towarzystwa. Jest wielkości miniaturowej, ale ma sporo cech teriera. To odważny, nieustraszony pies, zajęty i wścibski. Bardzo czujny, będzie szczekać, gdy coś niezwykłego przykuje jego uwagę, więc jest z niego świetny pies stróżujący. Pinczer to pies mocnej budowy. Dorosłe osobniki mierzą 25-30 cm i ważą około 4-6 kg. Ma krótką, gładką sierść, prostą i lśniącą, umaszczenie czarne, niebieskie, czekoladowe ze znaczeniami lub rude.V Papillon

Rasa powstała w Europie kontynentalnej. Jedni uważają, że przodkiem papillona mógł być spaniel karłowaty sprowadzony prawdopodobnie z Chin do Hiszpanii. Rasa występowała na dworach hiszpańskich zabawiając damy dworu, papillony były popularne na większości dworów szlacheckich w Europie. Papillony są czujne, towarzyskie i bardzo ruchliwe. Te wdzięczne, przyjacielskie psy uwielbiają spędzać czas z rodziną zarówno aktywnie jak i przesiadując na kolanach. delikatny pies o uszach przypominających skrzydła motyla lub ćmy. Ma długą, jedwabistą sierść, dopuszczalne są wszystkie kolory na białym tle. Dorosły pies mierzy 20-28 cm i osiąga wagę w granicach 3-5 kg.

VI Shih tzuUważa się, że rasa shih tzu pochodzi z Tybetu, gdzie żyły one w świątyniach i okazjonalnie były dawane jako prezent Cesarzowi Chin. Shih tzu jest psem niezależnym, towarzyskim i wesołym. Nie przejawia skłonności do włóczęgostwa. Nadaje się do hodowania w rodzinie z dziećmi, toleruje inne zwierzęta domowe, a jego charakter przeważnie dostosowuje się do trybu życia rodziny. Jest to długowłosy, dobrze zbudowany, mały pies o różnorakim umaszczeniu. Dorosłe shih tzu nie są wyższe niż 27 cm, a ich waga waha się od 4,5 do 7.5 kg.

VII Jamnik miniaturowy gładkowłosyJego pochodzenie budzi wątpliwości, miłośnicy jamników twierdzą, że pochodzi ze starożytnego Egiptu. Jamniki to bardzo radosne, ruchliwe psy znane ze skłonności do ścigania małych zwierząt i ptaków. Cechuje je upór i nieustępliwość, co utrudnia ich tresurę. Szczekają wyjątkowo głośno, dlatego mają predyspozycję do bycia dobrym psem stróżującym. Umaszczenie w tej rasie jest dopuszczalne w każdym kolorze, najczęściej występują jamniki rudobrązowe lub czarne podpalane. Przeciętna długość życia osobników tej rasy to 15 lat.

VIII MopsW historii mopsa można znaleźć różne hipotezy pochodzenia jego przodków. Najbardziej wiarygodna jest teoria, mówiąca o przybyciu mopsa z Chin szlakiem jedwabnym. Mopsy mają uroczy, łagodny charakter. Są radosne i towarzyskie. Mają wyrazistą osobowość, uwielbianą przez ludzi w każdym wieku. Bywają ciche i spokojne, ale potrafią też być psotne i skore do wygłupów. Świetnie sprawdzą się jako psy do towarzystwa, o ile poświęcimy im odpowiednio dużo uwagi. Mopsy nie lubią spędzać czasu z dala od swoich bliskich. Mops to pies miniaturowy o wysokości około 25-33 cm w przypadku dorosłych osobników. Jest kwadratowym, krępym, muskularnym psem - a do tego zaskakująco ciężkim: waży około 6,3-8,1 kg.

Podobne Artykuły

Strona główna bloga
Klikając „Akceptuj", zgadzasz się na przechowywanie plików cookie na swoim urządzeniu w celu usprawnienia nawigacji w witrynie, analizy korzystania z witryny i pomocy w naszych działaniach marketingowych. Zobacz naszą Politykę prywatności, aby uzyskać więcej informacji.