PIES Z NADWAGĄ- JAK ODCHUDZIĆ PSA?

Obowiązkiem każdego właściciela jest odżywianie swojego czworonoga. Dla wielu osób jedzenie to także forma okazania pupilowi miłości. Dodatkowa porcja karmy czy nadmierna ilość smaczków to jednak prosta droga do problemów.Kiedy u psa występuje nadwaga, a kiedy otyłość?

Przysmaki dla psów Maced

Nadwaga i otyłość to stany patologiczne charakteryzujące się zwiększeniem masy ciała w związku z nadmierną ilością odłożonej tkanki tłuszczowej, prowadzące do niekorzystnych zmian w organizmie. Stany te diagnozuje się na podstawie BCS – body condition score, czyli oceny kondycji ciała psa oraz odstępstw od norm wagowych danej rasy.BCS opiera się na czterech kryteriach: łatwości wyczuwania żeber, zarysu talii i brzucha, ilości tkanki tłuszczowej pod skórą i ilości masy mięśniowej. Zdrowy pies ma dobrze wyczuwalne żebra ale niewidoczne, a jego talia powinna być widoczna, gdy patrzymy na niego z góry i z boku. Pies z nadwagą będzie miał wyraźnie obwisły brzuch, niedostrzegalną talię, jego żebra trudno będzie wyczuć pod tkanką tłuszczową, a grzbiet będzie płaski i szeroki.Zaburzenia związane z nadmierną wagą dzieli się na 3 kategorie:Nadwaga prosta – masa ciała psa przekracza mniej niż 10% optymalną wagęNadwaga – masa ciała psa przekracza więcej niż 10% ale mniej niż 20% optymalną wagęOtyłość – masa ciała jest większa od optymalnej o ponad 20%Przyczyny psiej nadwagi

Przysmaki dla psów Maced

Nadwaga u wszystkich organizmów to skutek nadmiernej podaży kalorycznej w stosunku do zapotrzebowania energetycznego.Podstawową przyczyną takich sytuacji jest przekarmianie psa. Dodatkowe porcje karmy lub nieuregulowane posiłki po dłuższym czasie odłożą się w postaci tkanki tłuszczowej. Każda rasa i każdy osobnik to inne zapotrzebowanie energetyczne- dieta psa powinna być dostosowana do jego potrzeb i przestrzegana! W tym punkcie należy zwrócić także uwagę na fakt, że resztki z obiadu domowników nie stanowią odpowiedniego uzupełnienia diety. Oprócz zbędnych kalorii dostarczają często składników, które mogą zaszkodzić zwierzakowi. Dodatkiem do codziennych posiłków mogą być dedykowane psom przysmaki- najlepiej te z jak najprostszym składem, dużą zawartością mięsa, które często wzbogacone są dodatkami funkcjonalnymi. Smaczki to jednak tylko uzupełnienie diety - powinny stanowić ( w zależności od rodzaju) średnio nie więcej niż 10% codziennego zapotrzebowania.Podobnie jak u ludzi, „siedzący” tryb życia nie wpływa dobrze na stan psa. Zbyt krótkie spacery ograniczające się do załatwienia potrzeb fizjologicznych i pozostawianie psa samego na całe dnie, wpływają negatywnie na jego formę. W zależności od rasy, psy potrzebują aktywności- przechadzki w parku, gonienie za piłką, czy inne aktywne zabawy z pupilem sprawią, że utrzymanie odpowiedniej wagi będzie dużo łatwiejsze, a nasz zwierzak szczęśliwszy.W przypadku, gdy pilnujemy diety psa dostosowanej do jego potrzeb i zapewniamy mu odpowiednią ilość ruchu, a waga wciąż wykazuje tendencję wzrostową, należy udać się do weterynarza. Wiele schorzeń w tym problemy z florą bakteryjną jelit, czy rozregulowana gospodarka hormonalna może zaburzać procesy wchłaniania substancji odżywczych przy i jednocześnie sprzyjać tyciu zwierzaka.Jakie są skutki nieprawidłowej wagi pupila?

Przysmaki dla psów Maced

Nadwaga i otyłość to stany wpływające bardzo niekorzystnie na zdrowie zwierzaka oraz jego samopoczucie. Najpoważniejsze skutki to te wpływające na gospodarkę cukrową oraz hormonalną. Cukrzyca oraz nadczynność kory nadnerczy to przykłady zaburzeń endokrynowych.Zwiększona masa ciała to także zwiększone obciążenie dla kręgosłupa oraz stawów, które prowadzi do zaburzeń ortopedycznych. U psa z nadwagą mogą występować dysplazje stawów biodrowych, zwyrodnienia kręgosłupa a nawet przepukliny krążków miedzykręgowych. Częste jest również zerwanie więzadła krzyżowego, utrudnione chodzenie związane z bólem, a u małych psów nawet zapadnięcie tchawicy.Nie można zapominać, że nadmiar tkanki tłuszczowej odkłada się także na narządach wewnętrznych. Otłuszczenie m.in. serca prowadzi do rozwoju chorób sercowo-naczyniowych, w tym nadciśnienia, miażdżycy oraz niewydolności oddechowej.Otyłe psy w wieku rozrodczym tracą zdolności reprodukcyjne, natomiast suki mogą mieć problemy z porodami. W obrębie układu moczowo-płciowego występują także takie odchylenia, jak nietrzymanie moczy czy przemieszczenie pęcherza moczowego.Otyłość powoduje także ogromne utrudnienie w pracy trzustki i wątroby, zaburzając ich pracę, jako narządów wydzielniczych. Obciążony organizm ma trudności z prawidłowym działaniem układu immunologicznego- odporność psa spada, zwiększa się podatność na choroby nowotworowe i problemy skórne.Podobnie jak u ludzi, grube psy cechują się brakiem tolerancji na wysiłek fizyczny- szybko się męczą i nie są wytrzymałe. Normalna dla zdrowego psa dawka ruchu, może u nich spowodować kołatania serca oraz problem z oddechem. Jest to niebezpieczne, ponieważ w efekcie zmniejszenia ilości wody w organizmie na rzecz tkanki tłuszczowej dochodzi do zaburzeń termoregulacji. Zwierzęta szybko się przegrzewają co w trakcie dużego wysiłku oraz upałów stwarza realne zagrożenie udarem cieplnym.Odchudzanie czworonoga

Przysmaki dla psów Maced

Mam psa z nadwagą. Co robić? Zacznijmy od odżywiania. Zwierzaka należy karmić o określonych godzinach, zalecaną dawką karmy odpowiednią dla masy ciała psa. Przysmaki dla psów to dobry pomysł urozmaicenia diety, jednak nie powinny przekraczać 10% dziennego zapotrzebowania kalorycznego. Dobrze jest także odjąć od głównej porcji jedzenia kalorie dostarczone w smaczku. Ważną rolę w postępowaniu odchudzającym odgrywa karma. Powinna to być karma niskotłuszczowa, przeznaczona dla psów otyłych lub psów z nadwagą. Nie jest ona tak smaczna, jak standardowa, więc można wzmocnić jej walory smakowe podgrzewając karmę mokrą lub dolewając wody do miski z karmą suchą.Ruch to podstawa dobrego samopoczucia i zdrowia. Nie należy otyłego psa zmuszać do biegania- wystarczy stopniowe wydłużanie czasu spacerów oraz zwiększanie ich częstotliwości. Dobry pomysł stanowią również ciekaw formy ruchu z użyciem zabawek i akcesoriów do tego przeznaczonych.Ważne!Psy otyłe oraz te z nadwagą powinny być pod stałą kontrolą weterynarza! Podstawą jest monitorowanie ich stanu zdrowia i konsultowanie metod odchudzających ze specjalistą. Proces zrzucania nadprogramowych kilogramów przebiega wolno, może trwać do kilku lub kilkunastu miesięcy, ale cierpliwość i konsekwencja doprowadzą do polepszenia jakości życia naszego pupila.

Podobne Artykuły

Strona główna bloga
Klikając „Akceptuj", zgadzasz się na przechowywanie plików cookie na swoim urządzeniu w celu usprawnienia nawigacji w witrynie, analizy korzystania z witryny i pomocy w naszych działaniach marketingowych. Zobacz naszą Politykę prywatności, aby uzyskać więcej informacji.