POZNAJ PSA: OWCZAREK AUSTRALIJSKI

Owczarek australijski, zwany aussie zaciekawia od pierwszego spojrzenia. Niesamowite ubarwienie i wesoły pyszczek to oprawa dla nieokiełznanego temperamentu oraz inteligencji.Krótki rys historycznyAussie to rasa wyhodowana w Stanach Zjednoczonych Ameryki. Na terenie tego kraju owczarki były wielokrotnie krzyżowane, aby uzyskać wszechstronnego psa stróżującego. W XVII wieku, gdy wraz z pasterzami z Australii do Stanów dotarły psy „little blue dog”, w wyniku kolejnych krzyżówek z rodzimą rasą powstał owczarek australijski.Niepowtarzalne piękno, czyli kilka słów o wyglądzie

Owczarki australijskie mogłyby ubiegać się o tytuł miss wśród psów. Niesamowite umaszczenie nigdy nie powtarza się w dwóch egzemplarzach- każdy pies tej rasy jest wyjątkowy. Zakłada się 16 wariantów kolorystycznych rasy, z czego te najciekawsze to kombinacje marmurkowe (m.in. blue merle, red merle). Dzięki gęstemu podszerstkowi, sierść tej rasy charakteryzuje się dużą odpornością na warunki atmosferyczne. Średniej długości włosy tworzą grzywę oraz portki, natomiast na głowie oraz zewnętrznej stronie uszu futro gładko przylega. Na uwagę u aussie zasługuje także kolor tęczówek- od błękitnych do brązowych poprzez wszelkie ich połączenia i plamki. Pozostałe cechy wyglądu to trójkątne uszy osadzone wysoko na głowie, zgryz nożycowy, niezbyt szeroka klatka piersiowa oraz owalne, zwarte łapy.Temperament przede wszystkimOwczarkowi australijskiemu z pewnością nie można odmówić charakteru. Jako pies pasterski i stróżujący potrafi bardzo szybko się uczyć, jednak wymaga ciągłej pracy oraz szkolenia. Jest wulkanem energii, która niespożyta może zamienić się w destrukcyjną siłę lub chęć ucieczki. To sprawia, że właściciel musi zapewnić aussie odpowiednią porcję ruchu oraz uwagi. Z pewnością jest to rasa, którą od szczenięcia trzeba uspołeczniać, co przyniesie jednak niesamowite efekty. Zapatrzony we właściciela owczarek australijski wykazuje chęć do współpracy a często także do zabawy z dziećmi lub innymi psami. Z pewnością nie nadaje się jako pies do kojca.Co warto wiedzieć?

Przysmaki dla psów Maced

Pielęgnacja owczarka australijskiego nie jest trudna. Rasa ta linieje okresowo, wymaga szczotkowania na mokro 1-2 razy w tygodniu szczotką o długich, gładko zakończonych szpilkach umożliwiających rozczesywanie również podszerstka. Aussie nie można kąpać rzadziej niż raz na dwa miesiące przy użyciu dobrze dobranych do ich sierści produktów. Warto również dbać o codzienną higienę oczu, uszu oraz pazurów. Psy tej, na ogół zdrowej rasy, mogą borykać się z dysplazją stawu biodrowego lub łokciowego, zaćmę dziedziczną oraz anomalię oczu collie.Owczarek australijski najlepiej sprawdzi się w domu doświadczonego właściciela, który umie i chce poświęcić mu czas na szkolenie oraz zabawę. Wychowany w rodzinie będzie świetnym kompanem zabaw z dziećmi oraz aktywnych, rodzinnych wyjazdów.

Podobne Artykuły

Strona główna bloga
Klikając „Akceptuj", zgadzasz się na przechowywanie plików cookie na swoim urządzeniu w celu usprawnienia nawigacji w witrynie, analizy korzystania z witryny i pomocy w naszych działaniach marketingowych. Zobacz naszą Politykę prywatności, aby uzyskać więcej informacji.