SPACER NA SMYCZY I W KAGAŃCU- CZY TO KONIECZNOŚĆ?

Spacer z psem to nie tylko konieczność, ale także przyjemność i rozrywka dla naszego czworonoga. Wiemy także, jak ważne dla zwierzęcia jest, aby chociaż przez chwilę poczuć wolność. Czy jednak możemy mu ją zapewnić spacerem bez smyczy i kagańca? O tym w dzisiejszym artykule.Regulacje prawne, czyli gdzie szukać informacjiW podjętym temacie zaczniemy od podstaw. Głównym źródłem informacji dotyczącym tego, jakie właściciel psa ma prawa oraz obowiązki jest Ustawa z dnia 21 sierpnia 1997r. o ochronie zwierząt a także Kodeks wykroczeń art. 77. Dodatkowo każda gmina lub miasto może ustalić zarządzenia odnośnie wyprowadzania psów w regulaminie utrzymania czystości oraz porządku. Nakładanie obowiązków na właścicieli utrzymujących zwierzęta domowe jest zgodne z celem ustawy, niemniej jednak obowiązki te muszą pozostawać w zgodzie z zasadą proporcjonalności wyrażoną w Konstytucji RP, a przepis uchwały musi zostać sformułowany w sposób dopuszczający wyjątki, uwzględniając specyficzne cechy biologiczne, wiek, stan zdrowia, predyspozycje psychiczne oraz fizjologię zwierząt.To co z tymi spacerami?

przysmaki dla psów Maced

Właściciel ma obowiązek podczas spaceru w pełni kontrolować swojego czworonoga. W komentarzu do art. 77 kodeksu wykroczeń, stwierdzono, że "chodzi o panowanie nad zwierzęciem w stopniu gwarantującym bezpieczeństwo publiczne. Spełnienie tego warunku w ramach zwykłych środków ostrożności nie wymaga np. spacerowania z psem znajdującym się na smyczy lub w kagańcu. Chodzi w szczególności o doskonałe poznanie psychiki psa i uzyskania bezwzględnego posłuszeństwa". Pies musi natomiast posiadać oznakowanie pozwalające zidentyfikować właściciela, a całkowicie zabronione jest wyprowadzanie psa bez smyczy na terenie lasów. Warto jednak zapoznać się z uchwałami poszczególnych gmin w tym zakresie.Stosowania smyczy oraz kagańca na pewno nie wymaga się od właścicieli szczeniaków, zwierząt schorowanych lub bardzo starych oraz psów ratowników i przewodników.Rasy niebezpieczne

przysmaki dla psów Maced

Sprawa wygląda zupełnie inaczej w przypadku ras zakwalifikowanych jako niebezpieczne. Właściciel takiego czworonoga musi otrzymać pozwolenie na posiadanie takiego psa, wyprowadzać go na smyczy oraz w kagańcu. Urzędnicy uznali, że psy konkretnych ras powszechnie uznawanych za agresywne albo przypominające te rasy, nie powinny trafiać w niepowołane ręce. Zmuszenie ludzi do starania się o pozwolenie na posiadanie takiego zwierzęcia miało zwiększyć bezpieczeństwo. Niestety m.in. rottweilery często były kupowane oraz hodowane do nielegalnych walk psów, co przypłacały zdrowiem a często nawet życiem. Warto jednak zauważyć, że na to, czy pies będzie agresywny, wpływ ma wiele czynników: m.in. wiek opiekuna psa, nieprawidłowe metody szkolenia i jego brak w wieku szczenięcym, izolowanie czworonoga oraz brak socjalizacji a także złe przeżycia.W Polsce zakwalifikowanych do tej kategorii jest 11 ras psów (zarządzenia dotyczą także mieszanek tych ras):amerykański pit bull terierpies z Majorkibuldog amerykańskidog argentyńskipies kanaryjskitosa inurottweilerakbash doganatolian karabashmoskiewski stróżującyowczarek kaukaskiZłamanie prawa- ile to kosztuje?

przysmaki dla psów Maced

Art. 77. kodeksu wykroczeń§ 1. Kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny do 1000 złotych albo karze nagany.§ 2. Kto dopuszcza się czynu określonego w § 1 przy trzymaniu zwierzęcia, które swoim zachowaniem stwarza niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia człowieka, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny albo karze nagany.W paragrafie pierwszym, oprócz nagany i grzywny do 1000 zł, mamy także ograniczenie wolności. Z kolei w przypadku paragrafu drugiego wysokość mandatu wzrosła do 5000 zł. Tak samo zaostrzono grzywnę do 5000 zł w art. 108. kodeksu wykroczeń, który mówi o szczuciu psem człowieka.Ale kary będą wyższe nie tylko dla właścicieli psów. Każdy, kto płoszy i straszy zwierzę, które potem staje się przez to niebezpieczne (art. 78 kodeksu wykroczeń), może zostać ukarany grzywną w wysokości do 1000 zł.

Podobne Artykuły

Strona główna bloga
Klikając „Akceptuj", zgadzasz się na przechowywanie plików cookie na swoim urządzeniu w celu usprawnienia nawigacji w witrynie, analizy korzystania z witryny i pomocy w naszych działaniach marketingowych. Zobacz naszą Politykę prywatności, aby uzyskać więcej informacji.