Ubranie dla psa - czy to ma sens?

Zima w tym roku nie jest sroga, ale odczuwamy spadek temperatury. Gdy na zewnątrz zimno, wymieniamy garderobę, zabezpieczając się przed nieprzyjemnym chłodem. A co z naszymi czworonożnymi pupilami? Większość z nich również zmienia sierść w zależności od panujących na zewnątrz temperatur. Czy jednak wystarczy im sama sierść? Czy może trzeba pomyśleć o ubranku na zimę? Ubrania dla zwierząt nikogo już nie dziwią. Jesienią i zimą wiele psów potrzebuje dodatkowej warstwy ocieplenia, w sprzedaży są także stroje specjalistyczne na przykład pooperacyjne, które również mają szerokie zastosowanie, między innymi osłaniające przez wiatrem i zimnem.Cofnijmy się nieco w czasie

przysmaki dla psów Maced

Psy od tysięcy lat musiały sobie same radzić w różnych i trudnych warunkach atmosferycznych. Istotne jest to, że od jakiegoś czasu sprowadzamy do naszego dość chłodnego klimatu psy, które hodowane były w znacznie cieplejszych warunkach i ich organizmy nie są przystosowane do przetrwania zimy i niskich temperatur. Podczas mrozów dotkliwie marzną i wyjście na dwór nie jest dla nich przyjemne. Dotyczy to zwłaszcza psów bezwłosych takich jak nagie psy peruwiańskie, meksykańskie czy bezwłosa odmiana grzywaczy chińskich. Dla tych wyjątkowych ciepłolubnych ras ubranka zimą są wręcz koniecznością. Zadbajmy również o dodatkową ochronę przed mrozem dla psów, które posiadają krótką sierść bez podszerstka – to właśnie on zapewnia psom izolację termiczną.Co to jest podszerstek?Podszerstkiem nazywa się krótką, gęstą, miękką warstwą futra u psów przy czym spotkać je możemy również u innych ssaków. Podszerstek znajduje się pod okrywą włosową psa. Sierść jest tworzona z warstwy podszerstka, jak i z warstwy włosa okrywowego. Podszerstek, który znajduje się pod włosem okrywowym, jest nieprzemakalny i stanowi ochronę termoizolacyjną oraz pełni funkcję rusztowania dla włosów warstwy okrywowej. Zależnie od pory roku, temperatury, gatunku i rasy zwierzęcia podszerstek może być mniej lub bardziej obfity. Zapewnia on przede wszystkim rolę termoizolacyjną. W zależności od pory roku temperatury i rasy psa może być mniej lub bardziej obfity.Dla kogo jeszcze ubranko?

Przysmaki dla psów Maced

Ubranka wskazane są też dla psiaków o smukłej i szczupłej budowie ciała takich jak np. charty. Nie gromadzą one wystarczającej ilości tkanki tłuszczowej pod skórą, aby stanowiła ona skuteczną ochronę przed zimnem i mrozem. Szczególnie narażone na wyziębienie są również psy ras małych i miniaturowych. Pamiętajmy szczególnie o szczeniakach, psach starszych oraz chorych. One też szybciej będą się wyziębiać i dotkliwie odczuwać chłód. Obserwujmy swoich podopiecznych podczas spaceru i jeśli widzimy, że trzęsie się, kuli lub podnosi przednią łapkę oznacza to, że jest mu zimno i warto pomyśleć o ciepłym okryciu, nie powinniśmy mieć żadnych wątpliwości – trzeba psa ubrać w ciepły kubrak. Jeśli ktoś twierdzi, że ubiera się tylko małe rasy, nic bardziej mylnego. To nie od wzrostu zależy wymóg ubioru psa, a od rodzaju sierści oraz warunków pogodowych. Dlatego nikogo nie powinien dziwić widok psa rasy np.: wyżeł weimarski, czy rhodesian ridge back ubranego w ciepły polar przy temperaturze minusowej. Psy te podobnie jak mniejsi koledzy mogą marznąć zimą i się przeziębić, a położenie nagiego brzucha na śniegu może być przyczyną ostrego zapalenia pęcherza.Również inne rasy przystosowane do życia w egzotycznych warunkach jak chihuahua, shih-tzu czy maltańczyk, źle znoszą zimowe miesiące. Yorki oraz buldogi francuskie wymagają także dodatkowego okrycia. Może psy te nie pochodzą z tak ciepłych regionów, jednak od lat są hodowane jako zwierzęta pokazowe i zatraciły swoją naturalną odporność. Niezależnie od rozmiaru zwierzęcia ubranie się przyda, gdy jest naprawdę mroźnie, a pies pracuje na dworze, co może powodować większe utraty ciepła. Nie ma znaczenia wtedy wielkość psa i nie bez powodu widzimy w wielu filmach katastroficznych, psa ratownika w kurtce zimowej lub kurtce przeciwdeszczowej. Psy pracujące w ekstremalnych warunkach mają pełną garderobę mimo grubego futra przystosowanego do niskich temperatur. Nasza czuła opieka i obserwacja zachowania psa w okresie jesienno-zimowym gwarantuje mu komfort, poczucie bezpieczeństwa i zdrowie. Wydaje się, że najlepiej podejść do kwestii ubranka dla psa ze zdrowym rozsądkiem.Czy są przeciwwskazania do stosowania psiego ubrania zimą?Z ubranek najlepiej zrezygnować w cieplejsze dni, ponieważ dla psa przegrzanie jest znacznie groźniejsze aniżeli wyziębienie. Ze względu na brak gruczołów potowych w skórze, nie może on skutecznie odprowadzić nadmiaru ciepła. Przegrzanie może być wtedy niebezpieczne, ponieważ pies też może się przeziębić. Uwaga - objawy choroby psa nie zawsze są oczywiste. Jeśli widzimy, że pies stracił apetyt, śpi więcej niż zwykle, czasem dyszy i głęboko oddycha, to mogą być to oznaki przeziębienia. Takie choroby nie są groźne, ale niewyleczone odpowiednio szybko mogą się rozwinąć w zapalenie płuc. Dlatego rozsądnie oceniajmy jego stan, potrzeby i temperatury za oknem, żeby założone ubranko nie stało się powodem zachorowania.Jeśli ubranko dla psa to jakie?

Przysmaki dla psów Maced

Wśród producentów psiej garderoby jest bardzo duży i różnorodny wybór zarówno kolorystyczny, funkcjonalny i cenowy. Zimą, oczywiście jeśli tylko nasz pies tego wymaga i potrzebuje , zakładamy mu ubranie chroniące przez zimnem. Jednak ubranie nie powinno być tylko ozdobą, ma spełniać określone funkcje i być wygodne, jeśli potrzeba nieprzemakalne, odpowiednio ocieplone, bez zbędnych dodatków. Psy komunikują się ze sobą między innymi poprzez swoją psią mowę ciała. Ważne jest ustawienie ogona, uszu, głowy i całej sylwetki. Jeśli przykryjemy psa szczelnie ubrankiem, nie będzie mógł się komunikować z innymi psami i może to spowodować ograniczony kontakt z towarzyszami zabaw. Zwracamy więc uwagę przede wszystkim na to, czy ubranko będzie dla psa wygodne. Nie powinno krępować jego ruchów, zarówno podczas biegania, zabaw z innymi psami jak i podczas załatwiania potrzeb fizjologicznych. Pamiętajmy, że psy dobrze widzą kolor żółty i niebieski. Najlepiej więc zdecydować się na ubranko w bardziej neutralnym kolorze, bezpiecznym i stonowanym. Zarówno rozmiar jak i model musimy dopasować do wielkości i potrzeb naszego pupila. Należy również pamiętać o jego podstawowych funkcjach. Ubranie musi posiadać warstwę ogrzewającą psa oraz warstwę nieprzemakalną. Dobrze by było, gdyby posiadało też „oddychającą” membranę. Najlepsze materiały to takie, które z łatwością można utrzymywać w czystości i porządku, zimową porą sweterki zrobione na drutach czy szydełku nie będą w stanie całkowicie zabezpieczyć psa. Wystarczy, że deszcz czy śnieg spowoduje przemoknięcie i nasz pies może się rozchorować. Wskazane jest żeby strój dla psa posiadał naszyte elementy odblaskowe. Dzięki temu nasz pupil będzie lepiej widoczny po zmroku i tym samym bezpieczny. Zwracajmy uwagę, żeby było jak najmniej metalowych elementów. Pies nie lubi odgłosu zatrzasków, zamków itp., poza tym w trakcie mrozów metal jest bardzo zimny i łatwo o bolesne odmrożenia.Wiele psów czuje się dobrze w ubraniach, ale niektóre ich nie tolerują- ubrania mogą obcierać, pies może czuć się niekomfortowo, być zestresowany. Ważne jest, aby opiekun w porę to zauważył i podjął odpowiednie działania, by poprawić samopoczucie swojego podopiecznego. Pamiętamy również, że kupujemy ubranko dla swojego psa, a nie dla siebie.Wybierajmy zimowe stroje z namysłem. W razie wątpliwości warto zapytać sprzedawcę o radę, aby zakup był funkcjonalny i bezpieczny. Wszystko to z miłością i dbałością o zdrowie i szczęście naszych psich przyjaciół!

Podobne Artykuły

Strona główna bloga
Klikając „Akceptuj", zgadzasz się na przechowywanie plików cookie na swoim urządzeniu w celu usprawnienia nawigacji w witrynie, analizy korzystania z witryny i pomocy w naszych działaniach marketingowych. Zobacz naszą Politykę prywatności, aby uzyskać więcej informacji.