PIES SAM W DOMU

Wielu właścicieli psów, ze względu na sytuację związaną z wirusem, pracowało w systemie home office. Przez ten czas psiaki zdążyły przyzwyczaić się do stałej obecności właścicieli w domu, a świeżo adoptowane pupile nie miały okazji nauczyć się zostawać samemu.Właśnie z tego warto nauczyć się kilku prostych zasad i sposobów na bezstresowe pozostawienie psa w domu.Najważniejsze to, co przed wyjściem

Psa należy stopniowo uczyć samotności. Od kiedy pojawia się u nas w domu szczeniak lub adopciak należy robić przerwy od pieszczot i wspólnych interakcji. Od czasu do czasu pupil musi pobyć samemu. Niech momenty, w których poświęcasz mu uwagę, przeplatają się z chwilami, kiedy tego nie robisz. W ten sposób zwierzak nie uzależni się od nieprzerwanego kontaktu z właścicielem.Warto także przyzwyczajać go do samotności np. w pomieszczeniu, które już zna, gdy reszta domowników jest w mieszkaniu. Taki trening pozwoli psu przyzwyczaić się do faktu, że nie zawsze obok siebie ma opiekuna. I przekona go, że opiekun mimo to zawsze wraca.Bezpośrednio przed pozostawieniem psa samego w domu należy zadbać o wyładowanie jego energii. Świetnym rozwiązaniem będzie spacer połączony z zabawą umysłową. Oprócz załatwienia potrzeb fizjologicznych, zapewnimy czworonogowi dawkę aktywności fizycznej i psychicznej. Powrót ze spaceru powinien być spokojny i wyciszający tak, aby po powrocie psiak myślał już tylko o regenerującej drzemce, a nie dalszych szaleństwach.Pies zostający sam w domu musi być najedzony i mieć zapewniony dostęp do wody. Zadbamy w ten sposób o jego komfort, poczucie bezpieczeństwa i ograniczymy odczuwany stres.Wyjście do pracy jako naturalna czynnośćPodczas wychodzenia np. do pracy czy sklepu, właściciel nie powinien żegnać się z psem. Wyjście z domu, ale również powrót do niego, powinny stać się dla czworonoga normalną sytuacją. Im mniej emocji w nas, tym spokojniejszy pupil. Ubierz się, weź rzeczy i klucze i po prostu wyjdź. Po powrocie nie witaj się nadmiernie emocjonalnie z psem. Spraw, aby zaistniała sytuacja była odczuwana przez pupila jako naturalna, nie wymagająca stresu i dodatkowych emocji.Nuda potrafi zaszkodzić

Pies sam w domu nudzi się bardziej. Poszukując atrakcji, zajmuje się przedmiotami w swoim otoczeniu. Zadbajmy o to, aby znalazły się w nim jego zabawki i gryzaki. Warto zostawić psu chrupak lub kość prasowaną, które zajmą go na dłużej, zaspokajając jednocześnie potrzebę gryzienia, która jest naturalna dla psa- pomaga w wydzieleniu endorfin w jego organizmie, redukuje stres i zwalcza wspomnianą wcześniej nudę. Może się tak zdarzyć, że pomimo starań właściciela, pies postanowi szukać atrakcji na własną rękę. Przed wyjściem z domu usuńmy z zasięgu psa wszelkie przedmioty niebezpieczne, w tym środki chemiczne.Stopniowa rozłąkaPozostawianie pupila powinno następować stopniowo. Nie zaczynaj od zostawienia swojego szczeniaka lub dorosłego psa samego na dłuższy czas. Zacznij od bardzo krótkich nieobecności i spróbuj zostawić czworonoga na dłużej dopiero wtedy, gdy będzie potrafił zachować spokój przy Twoich krótszych wyjściach. Nauczy to psiaka, że właściciel zawsze wraca i go nie porzuci. Pozwoli to mniej stresowo przechodzić przez dni rozłąki.Ważne!

I Nie zostawiaj psa samego dłużej niż 10 godzin bez opieki. Brak możliwości załatwienia potrzeb fizjologicznych, głód i samotność przez długi czas mogą wpędzić psa w depresję i/lub stany lękowe.II Nie krzycz na psa za to, co zrobił pod Twoją nieobecność. Nie możemy karać zwierzęcia za coś, co miało miejsce gdy nas nie było, bo pies zwyczajnie nie rozumie, której czynności tyczy się kara.III Załatwianie potrzeb fizjologicznych w domu czy rozstrój żołądka przez pierwsze Twoje wyjścia może być wynikiem stresu. Nie denerwuj się na psa, z czasem nauczy się zachowywać czystość w mieszkaniu.IV Nie pozostawiaj psa na otwartej przestrzeni domu. Wyznacz jedno lub dwa pomieszczenia, w których będzie przebywał, resztę pokoi zamknij. Pozwoli to ograniczyć możliwe straty, a jednocześnie mniejsza przestrzeń zapewni psu poczucie bezpieczeństwa.V Przy długotrwałym problemie z zostawieniem psa samego, warto udać się po poradę do behawiorysty, w celu ustalenia przyczyny zachować oraz dobrania odpowiednich metod treningowych.

Podobne Artykuły

Strona główna bloga
Klikając „Akceptuj", zgadzasz się na przechowywanie plików cookie na swoim urządzeniu w celu usprawnienia nawigacji w witrynie, analizy korzystania z witryny i pomocy w naszych działaniach marketingowych. Zobacz naszą Politykę prywatności, aby uzyskać więcej informacji.