NAJPOPULARNIEJSZE RASY PSÓW W POLSCE

Jamnik, bokser, sarenka, wyżeł czy kundelek?Jakie psy w Polsce są popularne i dlaczego, jaka rasa wysuwa się na prowadzenie, która jest na końcu peletonu? Wszystkie kochamy jednakowo i nie za to jakiej są rasy, koloru, wieku czy zdrowia… Jednak mamy swoje ulubione i faworyzowane, zatem które stając przed wyborem – wybieramy najczęściej?W USA faworytem jest labrador, we Włoszech Cane Corso, w Niemczech owczarek niemiecki, w Rosji chart rosyjski Borzoj, a w Polsce?Przed Wami lista 20 najbardziej popularnych ras psów w Polsce!20. Border collie - spostrzegawczy, bardzo bystry, niezmordowany, wymaga ekstremalnie dużo ruchu i sportowych zajęć, bardzo oddany i uległy, wylewny w okazywaniu uczuć i ciągle poszukujący potwierdzenia, że jest kochany, potrzebuje ćwiczeń, także umysłowych. Właściciel tego psa powinien prowadzić sportowy styl życia. Musi mieć też czas na szkolenie i regularne treningi ze swoim psem, on się nigdy nie nudzi. To świetny sportowiec.

19. Jack russell terier - bardzo czujny i skory do pogoni, spostrzegawczy, jest dobrym stróżem, choć czasami bywa zbyt hałaśliwy. Posiadacz wesołego usposobienia i dużego temperamentu, wspaniały towarzysz zabaw ośmio- czy dziesięciolatka, sprawdzi się jako pies tropiący narkotyki i niebezpieczne substancje. Może brać udział w konkursach norowania i uprawiać wiele psich sportów jak agility, flyball, frisbee, taniec z psem, obedience. Ma bardzo dobry kontakt z człowiekiem i wesołe usposobienie, które świetnie nadają się do dogoterapii, a w nagrodę dla łakomczuszka – smaczny smakołyk, nigdy nie odmówi.

18. Mops - mocno przywiązuje się do jednej osoby w domu I nie odstępuje jej na krok, pyszczek może sugerować jego zamartwianie, ale to pogodny i serdeczny kompan, lubi wodę i dobrze pływa. W Polsce znany również jako pies towarzyszący osobom chorym czy niepełnosprawnym, uczy się chętniej, gdy otrzyma ulubiony smakołyk w nagrodę, śpiąc pochrapuje i słabo znosi upały, niestety bardzo długo linieje i taki trochę z niego uparciuszek. Jednak każdy właściciel świetnie sobie z nim poradzi, nie ma specjalnych wymagań.

17. Grzywacz chiński - to nieduży pies do towarzystwa w dwóch odmianach: owłosionej oraz nagiej, intrygującej urody. Pies raczej lekkiej budowy, o prostym grzbiecie, bardzo smukły i elegancki w ruchu. Przyjemnie inteligentny i bystry, wrażliwy, źle znosi szorstkie traktowanie, jest wesoły i uważny. Nieufny do obcych, cierpliwy i posłusznie wykonujący nawet długie ćwiczenia, to idealny pies dla zagorzałego domatora, lubi spacery i wiedzie ustabilizowane życie w domowych pieleszach. Inteligentny i chętny do zabawy i nauki. Ważne, bo nagie, jak i owłosione czworonogi mogą mieszkać w domach alergików, ponieważ nie gubią sierści i nie powodują uczuleń.

16. Rottweiler - silna osobowość, twardy charakter i uwielbia zadania, wyzwania, lubi gdy coś się dzieje, posiada charakterystyczne, duże poczucie własności i praw do posesji, domowników, jak pokocha to na śmierć i życie, bardzo lojalny w relacjach, lubi dominować i ma ku temu warunki, dobrze mu z dziećmi, obroni gdy tylko zajdzie taka konieczność. Polecany dla właścicieli o twardej i silnej ręce, tylko konsekwentna szkoła przyniesie rezultaty wychowawcze i obopólne zadowolenie, nie lubi opiekunów o słabszym usposobieniu, zawsze wtedy dominuje.

15. Beagle - to dawny pies myśliwski i chętnie zabierany na polowania, dziś ten piesek o przyjemnym pyszczku to prawdziwy pies rodzinny, w odróżnieniu do innych psów gończych bardzo mocno przywiązuje się do właściciela, ma mocny charakter i silną osobowość, wesoły zawadiaka i żartowniś, zrównoważony dyplomata. Musi się wybiegać, inaczej lubi robić figle i psoty, pogoni też innego psa z sąsiedztwa, uparciuch i ,,Zosia –samosia” , długowieczny i rzadko dopadają go choroby, okaz zdrowia.

14. Cavalier king charles spaniel - to miły, pozbawiony agresji, przyjemny piesek do towarzystwa. Nieduży, pokryty jedwabistą sierścią, o zwisających uszach i wielkich, ciemnych i mądrych oczach. Jest pogodny, lubi ludzi, całkowicie pozbawiony agresji, lubi pieszczoty, bardzo ufny i pozytywnie nastawiony do otoczenia, dla dzieci wymarzony kompan, za pieszczotę odwdzięczy się miłością bezwarunkową. Towarzyski i dobrze się chowa, gdy w domu jest np. papuga, kot lub inny pies towarzysz.

13. Chihuahua długowłosy - pieski tej najmniejszej rasy świata mają najsłynniejszych właścicieli na świecie oraz osiągają jedną z najdłuższych długości życia, lubi blask fleszy i chętnie znajduje się w centrum uwagi, chce zwracać na siebie uwagę głośnym szczekaniem czy skomleniem, a nawet udając skaleczenie. Idealna waga Chihuahuy wynosi pomiędzy 1,5 kg a 3 kg. Są bardzo skore do zabawy i ciągle zabiegają o kontakt z człowiekiem. Raczej niechętnie oddalają się od swojego właściciela, zżyte z rodziną i dorosłymi. Konsekwencja w prowadzeniu i wychowaniu jest bardzo ważna u tego pieska.

12. Buldog angielski - nie za duży, krępy, przysadzisty, niezwykle mocno zbudowany, krótkowłosy pies o dużej, szerokiej głowie. Zrównoważony, wyrozumiały wobec dzieci, pogodny pies o średnim temperamencie. Nie przemęczy się i wyglądem budzi respekt, oddany w uczuciach, łagodny i lubi być królem spotkań towarzyskich, zawsze w centrum uwagi, wykazuje się angielską cierpliwością, ma bardzo dobrze rozwinięty instynkt obronny. Dawniej walczące z psami, bykami czy innymi zwierzętami, obecnie dobrze czują się w rodzinie.

11. Gończy polski - to średniego wzrostu pies, krótkowłosy, myśliwski pochodzący z naszego kraju. Bywa dobrym psem do towarzystwa, choć zachował cechy czyniące z niego świetnego pomocnika myśliwego, bardzo lubi spacery czy zimą czy latem, radość ze spaceru jest ogromna, gończy jest też niezłym stróżem, głośnym szczekaniem, odstrasza potencjalnych złodziei, w stosunku do obcych zachowuje dystans, jednak z domownikami lubi się poprzytulać. Gończe polskie mogą także brać udział w konkursach pracy dzikarzy, tropowców i posokowców, świetnie czują się na torze agility.

10. Golden retriever - możemy go nauczyć praktycznie wszystkiego, bo nie ma dla niego większej nagrody niż nowe zadanie od ukochanego pana. Musimy jedynie mieć na uwadze, że to prawdziwy delikates i szczególnie na punkcie delikatności jest wyczulony. Zrównoważony i umiarkowanie aktywny, nie zamęczy nas i o siebie zadba, wygodny, odradzany w roli stróża, przyjaźnie przywita każdego i domownika, przyjaciół i nieproszonego gościa również. Żywiołem goldena jest woda i każde jezioro, rzekę czy kałużę uzna za idealne miejsce do kąpieli, niezależnie od pogody i pory roku. Większość przedstawicieli tej rasy ma niestety skłonność do zjadania odpadków i nie odmówi niczego.

9. Buldog francuski – niewielki, ale silny charakterem, buldożek jest doskonałym kompanem dla dzieci. Łagodny i tolerancyjny, bardzo chętnie bierze udział we wszystkich zabawach. Należy też do niewielu psów, które chętnie się podporządkują nawet kilkulatkowi i posłusznie wykonają jego polecenia. jest inteligentny i chętnie się uczy, jeśli go odpowiednio zmotywować. Można go zjednać smakołykami i dobrym słowem, niczego się nie osiągnie ostrym traktowaniem czy krzykiem, pamiętliwy i jeśli nie będziemy konsekwentni, chętnie się wymiga od nauki.

8. Sznaucer miniaturowy - to krępy maluch, o szorstkiej sierści, tworzącej na głowie charakterystyczną brodę i wąsy. Sznaucera miniaturowego nauczymy czego tylko chcemy, jeśli zapewnimy sobie i jemu atrakcyjne metody szkoleniowe i będziemy wytrwali w nauce. Doskonały kompan i przyjaciel dzieci, szczególnie starszych, nigdy nie zawiedzie, kocha dozgonnie, przy czym demonstracyjnie okazuje uczucia.

7. Siberian husky - Miłośnicy siberian husky twierdzą, że kto raz go wybrał, już zawsze będzie miał psa tej rasy albo... nigdy więcej się na niego nie zdecyduje. Husky nie znoszą samotności, dlatego najlepiej się czują, stale towarzysząc człowiekowi lub przebywając wśród innych psów, typowe zwierzęta stadne, duży temperament, żywiołowy, przyjacielski i radosny, ma silny charakter i potrafi zdominować nawet właściciela, rasa zachowała wiele cech swoich wilczych przodków, mniej szczekają, częściej wyją, lubią uciekać i wtedy szukać wiatru w polu.

6. American staffordshire terier - to pochodzący ze Stanów Zjednoczonych terier typu bull, potocznie zwanym amstaffem. Choć to pies niezbyt wysoki, jest wyjątkowo mocny, atletycznie zbudowany i niebywale silny. Inteligentny i pogodny, wobec własnej rodziny wylewny i czuły, jednak nieodpowiednio prowadzony może być trudny do opanowania.

5. West highland white terier - to niesamowicie inteligentne zwierzęta o ogromnym potencjale. Mogą mieszkać zarówno w mieście, jak i na wsi. Sprawdzą się w rodzinach z małymi dziećmi, jak i osób starszych. Zabawny i o wesołym usposobieniu, rozweselą każdego i umilą zabawę swoim towarzystwem. Skore do zabawy, dlatego często biorą udział w zawodach agility, obedience i dogdancing.

4. Berneński pies pasterski - wspaniały i rodzinny pies towarzysz, świetnie dogada się ze wszystkimi, a z dziećmi najbardziej, chociaż postura spora, charakter bardzo łagodny, świetny pies stróżujący, empatyczny olbrzym niestety nie jest długowieczny, odda serce za przyjaźń i czuły dom.

3. Yorkshire terrier - z wyglądu trochę jak maskotka, ale to terrier z krwi i kości, energię ma ogromną i czasami niespożytą, odważny, czasami uparciuch, zadziera nosa i lubi zabawę, taki niespokojny duch, łatwo się zaprzyjaźnia, lubi towarzystwo i jest wesołym kompanem, uwaga lubi być bardzo rozpieszczany.

2. Labrador retriever - oaza spokoju, ocean łagodności i radości do otoczenia i świata. Duży temperament i żywiołowe podejście do życia, zawsze zadowolony i żywotny, z entuzjazmem wykonuje powierzone mu zadania. Jest inteligentny i nastawiony na współpracę z człowiekiem, dlatego szkolenie jego to sama przyjemność. Żywiołem labradora jest woda, zawsze i wszędzie wykorzysta nadarzającą się okazję do kąpieli. Posiada doskonały węch, który jest wykorzystywany przez służby w kraju m.in. do wykrywania narkotyków, ładunków wybuchowych oraz poszukiwania zaginionych osób, lubi być przewodnikiem osób chorych czy niepełnosprawnych.

1. Owczarek niemiecki - najpopularniejsza rasa psów w Polsce. Nic dziwnego, wszak to symbol psiej wierności, chyba żadna inna rasa nie dorównuje owczarkowi niemieckiemu we wszechstronności. To wytrawny tropiciel, ratownik, przewodnik osób niewidomych i opiekun osób niepełnosprawnych. Wykorzystywany m.in. w policji, wojsku i ratownictwie, silny i inteligentny pies-pracoholik, uwielbia musztrę i wykonywanie poleceń.

Podobne Artykuły

Strona główna bloga
Klikając „Akceptuj", zgadzasz się na przechowywanie plików cookie na swoim urządzeniu w celu usprawnienia nawigacji w witrynie, analizy korzystania z witryny i pomocy w naszych działaniach marketingowych. Zobacz naszą Politykę prywatności, aby uzyskać więcej informacji.