DLACZEGO PIES MERDA OGONEM?

Najnowsze rozważania naukowe badaczy psich zachowań wskazują, że merdanie ogonem może oznaczać o wiele więcej, niż "Cieszę się, że cię widzę’’.W dawnych kulturach i wierzeniach światy ludzi i zwierząt wzajemnie się przenikały, jednak wraz z rozwojem cywilizacji zaczęły się stopniowo oddalać. Współcześnie, dzięki nauce, poszerzamy swoją wiedzę o zwierzętach. Możemy poznawać wyniki najnowszych badań, a dzięki filmom przyrodniczym obserwować zwierzęta w ich naturalnym środowisku. Dzięki lepszemu ich poznaniu, możemy je lepiej zrozumieć i z nimi obcować. Neurobiologowie potwierdzają to co miłośnicy zwierząt wiedzą od dawna, zwierzęta posiadają emocje, potrafią się porozumiewać za pomocą dość skomplikowanych sygnałów, myśli, a nawet obdarzone są świadomością.Większość właścicieli psów nie zauważa, czy ich ukochany pies merda ogonem bardziej w lewo, czy bardziej w prawo. Okazuje się, że robi to różnicę innym psom.Co na to nauka?

Badania dokładnie definiują, że merdanie ogonkiem w prawo oznacza szczęście i zadowolenie. Natomiast w lewo oznacza strach lub zdenerwowanie. Zachowanie odzwierciedla to, co dzieje się w mózgu psa. Wcześniejsze badania wykazały, że aktywacja lewej półkuli mózgu skutkuje merdaniem w prawą stronę i na odwrót.Teraz badacze odkryli, że przez merdanie psy wysyłają sygnały innym psom. Włoski zespół naukowców pokazywał psom filmy z innymi psami, które machały ogonem wyraźnie w jednym kierunku.I tak u psów, które oglądały inne psy machającego ogonem bardziej w lewo, podnosiło się tętno i zaczynały niespokojnie biegać dookoła. Natomiast psy, które oglądały merdanie w prawo, były bardziej zrelaksowane i spokojne.Badacze prowadzili badanie na 43 zdrowych psach różnych ras pochodzących z różnych stron świata .Wybitny znawca zwierzęcych zachowań prof. Frans de Waal twierdzi, że dobrą naturę dostaliśmy w spadku po zwierzęcych przodkach i dowodzi również w swoich pracach istnienia pierwotnych form moralności u zwierząt. Rzymskie przysłowie o treści „Człowiek człowiekowi wilkiem” krzywdzi i wilki, i ludzi. Człowiek pochodzi z długiej linii gatunków, dla których życie w grupie było strategią zapewniającą przetrwanie. Gatunki społeczne mogły istnieć dzięki wzajemnej pomocy i współpracy. Co oznacza emocje, uczucia, wrażliwość i empatię czyli współodczuwanie.O co chodzi z tymi uczuciami?...Nauka dowodzi, że ból i strach najprawdopodobniej towarzyszą zwierzętom od bardzo dawna. Podobnie uniwersalne jest odczucie przyjemności. Ośrodki kontroli zachowań emocjonalnych znajdują się w tych samych rejonach mózgu u wszystkich ssaków.Natomiast dopamina odpowiadająca za kontrolowanie odczuwania przyjemności jest bardzo powszechna w świecie zwierząt i to o wiele prymitywniejszych niż ssaki, a mały mózg nie oznacza też małej inteligencji.Mistrzem w dostrajaniu się do emocji człowieka jest pies. Zwierzę to żyje wśród nas od 15 tys. lat. Co oznacza, że psy miały więc mnóstwo czasu, by się nauczyć naszych, ludzkich reakcji.Teoria umysłu wiąże się także z umiejętnością patrzenia tam, gdzie pada wzrok towarzysza. Dla psa nie stanowi to żadnej trudności. Pewne przeprowadzone doświadczenie pokazało efekt, podczas którego właściciel patrzył na jedną z dwóch piłek znajdujących się w pomieszczeniu. Gdy pies otrzymywał polecenie „przynieś piłkę”, przynosił zawsze tę, na którą patrzył jego pan – to zadziwiający eksperyment dowodzi niesamowitej inteligencji psa.To dlaczego pies merda ogonem?

dogway szczeniak dog friendly

Powszechnie merdający psi ogon uznawany jest za sygnał, że pies odczuwa radość lub przyjemność i najwyraźniej jest bardzo zadowolony ;-)Psy komunikują się używając sporej dawki różnorakich sygnałów wysyłanych przez swoje ciało. Machanie ogonem to nic innego jak, właśnie jeden ze sposób na przekazania informacji drugiemu osobnikowi. Najczęściej jest ono związane z silnymi emocjami, takimi jak radość, ale też złość, zdenerwowanie, lęk, niepewność czy frustracja.Czworonożne niemowlęta zaczynają machać ogonem ok 1,5- 2 miesiąca życia, tak wtedy wygląda ich komunikacja z rodzeństwem i matką, a potrzeba pomachania ogonkiem pojawia się wraz z potrzebą nawiązania kontaktu z pozostałymi członkami rodziny.Wiemy już, że machanie ogonem związane jest z różnymi emocjami, wiemy również, że psy merdają ogonkami w różny sposób, jak zatem poprawnie rozpoznać, jakimi emocjami kieruje się pies, który macha ogonkiem? I tutaj uważnie obserwujmy w jakiej pozycji pies trzyma ogon, w którą stronę macha oraz jak szybko nim porusza. Jeśli ogon jest podniesiony wysoko, może to oznaczać, że jest pobudzony, pewny siebie, a nawet może okazać się agresywny. Jeśli jest przestraszony, przygnębiony, zalękniony, wtedy ogon położy nisko, skuli się i opuści między nogami blokując wydzielany zapach z gruczołów okołoodbytowych.Swobodnie idący pies ma ogon luźno opuszczony, a lekkie napięcie oraz podniesienie ogona, może oznaczać zaciekawienie, uwagę lub czujność. Szybkość machającego ogonka związane jest z natężeniem występujących emocji, spokojne i równe ruchy ogona mogą oznaczać niepewność bądź zainteresowanie. Szybkie machanie połączone z wychyleniem ogona w górę i w dół znane jest każdemu opiekunowi, a już szczególnie gdy wchodzimy długo wyczekiwani do domu. Także nagłe unieruchomienie i bezruch ogona może oznaczać, że pies na coś czeka oraz, że wyostrzył swoje zmysły.Nie dajmy się jednak zwieść powierzchownym obserwacjom, chcąc zrozumieć co nasz ukochany przyjaciel chce nam przekazać, co czuje, nie wystarczy jedynie obserwacja ogonka, zwróćmy uwagę na całe ciało, oczy, jego zachowanie, starajmy się dokładnie odczytywać sygnały jakie nam wysyła.I kolejna ciekawostka, inaczej ogonkiem macha pies dominator, jego machanie jest wolniejsze, ogon wyżej uniesiony, nogi wyprostowane, a głowa prosta i wysoko podniesiona, taka postawa już wywołuje respekt. Z kolei psy uległe, ich merdanie jest szybkie, czasami nerwowe, ogon opuszczony, postawa bardziej przy ziemi, charakterystyczna dla psów niżej postawionych w hierarchii, jeśli zwierzę jest bardziej uległe, tym ruchy ogona są szybsze.Tak samo i w naszych z psem relacjach, jesteśmy wyżsi, więksi, więc tym samym dominujemy chociażby wielkością i machanie ogonkiem czasami może wcale nie oznaczać radości, a lęk przed nami jako dominującymi osobnikami ;-)

Naukowcy są bliscy teorii, że machanie ogonem wcale nie oznacza pozytywnego nastawienia do człowieka. Badania dowodzą również, że merdanie ogonem może być pewnego rodzaju wewnętrznym konfliktem, ponieważ pies w jednej chwili odczuwa dwa sprzeczne uczucia. I się cieszy i ekscytuje. Badacze tematu uważają również, że odruch merdania pochodzi z wczesnego dzieciństwa psa ponieważ, gdy pies będąc szczeniakiem ssie mleko matki, często musi walczyć o pokarm i rozpychać się łapkami. Chcąc dostać się do pokarmu przeciska się pośród swojego rodzeństwa i zaczyna nerwowo „zamiatać” ogonkiem, uzurpując sobie prawo do mleka i mamy na wyłączność.Psy bardzo szybko uczą się języka ludzkiego ciała, to pojętne i zdolne stworzenie, zobaczy, zapamięta i nawet naśladuje ;-)Wystarczy, że popatrzymy na swego psa, gdy coś do niego mówimy. Zauważymy, jak on stara się zrozumieć nasz monolog i przekrzywia głowę. To właśnie zachowanie nabyte w toku obcowania z człowiekiem. Kiedy bawimy się z naszym pupilem pochylamy się do przodu, kucamy, przyklękamy i patrzymy w oczy. Dokładnie te same gesty wykonuje pies, zachęcający innego psa do zabawy, tylko po swojemu ;-) czyli po psiemu.Mówimy, że psy potrafią się śmiać i tak faktycznie jest, mimika psiego pyska jest różnorodna i bogata. Sygnalizują stan psychiczny oczami, uszami i wargami. Gdy pies się boi lub jest zły, jego źrenice zmniejszają się..natomiast oczy powiększają się, gdy obserwuje coś interesującego lub przyjemnego, wartego jego uwagi.Wierni towarzysze naszego życia czasem zachowują się w sposób nam znajomy właściwie oczywisty, ale…niezrozumiały. Wiadomo, że pies macha ogonem, gdy się cieszy, odwrotnie niż kot, który z kolei robi na odwrót. Niektóre psy wykonują przy tym charakterystyczne ruchy całym tułowiem, co wygląda przezabawnie i śmiesznie ;-)Pamiętajmy kochani, że nasze psy nie tylko bezgranicznie nas kochają, ale mają również swoje obawy, emocje i czasami skomplikowane uczucia.Zatem jak się cieszę że Cię widzę !;-))

Podobne Artykuły

Strona główna bloga
Klikając „Akceptuj", zgadzasz się na przechowywanie plików cookie na swoim urządzeniu w celu usprawnienia nawigacji w witrynie, analizy korzystania z witryny i pomocy w naszych działaniach marketingowych. Zobacz naszą Politykę prywatności, aby uzyskać więcej informacji.