ZA CO KOCHAMY NASZE PSY?

Ktoś powie: I JAK NIE KOCHAĆ PSA??? !! OCZYWIŚCIE – NIE MOŻNA NIE KOCHAĆ ! ;-)Ci którzy nie posiadają psa, nie zdają sobie sprawy, ile dobrego może wnieść on do naszego życia i jaki wpływ ma jego obecność na nasze zdrowie psychiczne i fizyczne. Psy to nasi przyjaciele, domownicy, nasi pupile i ulubieńcy. Czy dając psu swoje uczucia, zaangażowanie i opiekę dostajemy coś w zamian? Dostajemy!Pozytywny wpływ psa na życie człowieka.Szczęście. Wiele badań udowodniło, iż osoby, które opiekują się psami są bardziej szczęśliwe, potrafią cieszyć się życiem, a ich codzienność jest radośniejsza.Kontakt. Ludzie potrzebują relacji z innymi i nie chcą czuć się samotni, a to zapewnia im towarzystwo psa, który wysłucha, przytuli się, nie odtrąci, po prostu będzie.Dotyk. Głaskanie psa, mówienie do niego. Wzajemny dotyk przyczyniają się do zmian naszego nastroju, uspokajają i wpływają na pozytywne zmiany w organizmie lepszy nastrój.Bezpieczeństwo. Poczucie bezpieczeństwa to podstawowa ludzka potrzeba, którą zaspokaja pies: w towarzystwie czworonoga człowiek odnajduje przyjaciela i obrońcę, czuje się raźniej.Bezwarunkowa miłość. To bezcenne uczucie, które znają jedynie posiadaczy psów. Dzięki niej wiele działań nabiera sensu, a świat wydaje się piękniejszy, bo przecież ktoś nas kocha i mamy dla kogo żyć - to najlepszy argument, dlaczego psy są najlepszymi przyjaciółmi człowieka.Nowe znajomości. Nawiązywanie nowych kontaktów jest zdecydowanie ułatwione, jeśli mamy psa: mamy więcej okazji, aby spotkać nowych, interesujących ludzi na spacerze, zacząć rozmowę z innymi opiekunami albo po prostu porozmawiać z miłośnikami zwierząt.Pies to także rozwój naszej strefy emocjonalnej!

dogway pies człowiek przyjaciele

Relacje międzyludzkie często wywołują w nas silne i skrajne emocje, a samo przebywanie z innymi ludźmi, choćby bliskimi, również wpływa na naszą psychikę. Badania naukowców dowodzą, że towarzystwo psa uspokaja i pozwala się wyciszyć. Równocześnie przebywanie z psem, nauka wzajemnych reakcji i odpowiedzialności za drugą istotę rozwija naszą psychikę. Jest to szczególnie ważne wśród dzieci, które przebywając z czworonogiem, uczą się nawiązywać kontakty i pokazywać swoje emocje, co będzie miało dobry skutek w ich dorosłym życiu. Pies daje nam również większą odporność na stres i pozwala utrzymać lub nabyć większą sprawność fizyczną. Przecież musimy pobiegać, pobawić się, skakać przez przeszkody i zwyczajnie dogonić we wszystkim naszego ukochanego czworonożnego. Tym samym dbamy o swoją kondycję i codzienną dawkę ruchu na świeżym powietrzu.Dobry wpływ psów na zdrowie człowieka potwierdzają także efekty terapii z udziałem psów. Dogoterapia jest powszechnie stosowana w wielu chorobach dziecięcych, a lekarze potwierdzają, że osoby posiadające psa często dochodzą do zdrowia szybciej niż inni. Dla dziecka nie ma nic przyjemniejszego niż radosne machanie ogonem na widok malucha, dotyk milusiej sierści, łagodne przytulanie i szorstki język na dziecięcej rączce. Rozluźnia mięśnie, odpręża i rozluźnia, rehabilitacja przynosi wtedy pozytywne rezultaty i mały pacjent szybciej wraca do pełni sił. Radości ze współpracy dziecka z psem nie da się opisać, trzeba ją zobaczyć!Mózg człowieka i psa działa podobnie!Badania przeprowadzone na grupie ludzi i psów wykazały, że nasze mózg człowieka i psa podobnie reaguje na emocje. Podczas wysłuchiwania różnych dźwięków: płaczu, skowytu, śmiechu czy radosnego szczekania w mózgach ludzi i psów rozświetlały się te same części. Świadczy to o tym, że czworonogi, podobnie jak ludzie reagują na emocje i odbierają je w podobny sposób. Potwierdza to fakt, że pies może stać się najlepszym przyjacielem człowieka. Zrozumie nasz smutek, ale także wykorzysta naszą radość, aby się wspólnie pobawić.Pies członkiem rodziny. Często gdy rodzice zostają sami, dzieci dorastają i wyprowadzają się z domu, pies właśnie staje się namiastką dziecka i tak jest traktowany. Z czułością, empatią, miłością, chodzimy z nim regularnie do weterynarza, dbamy, zaprowadzamy do psiego fryzjera, kupujemy przysmaki i kochamy jak własne dzieci. Zawsze jest to miłość odwzajemniona i prawdziwa. Często rodziny, które nie mają z różnych powodów potomstwa, nabywają lub dostają w prezencie psa aby w domu nie było pusto i smutno. Obecność psa wypełnia dom i sprawia, że jest wesoły i radosny, jest w nim życie. Dla starszych osób pies to często jedyny powiernik i słuchacz codziennych monologów oraz jedyna rodzina.Psy nas kochają. Jeśli masz poczucie, że twój ulubieniec darzy Cię głębokim uczuciem, to masz rację!Kochajmy najbardziej jak umiemy – odpłacą się nam z nawiązką i nie tylko w czasie Św. Walentego ale każdego dnia od ranka do wieczora i w nocy ;-)

Podobne Artykuły

Strona główna bloga
Klikając „Akceptuj", zgadzasz się na przechowywanie plików cookie na swoim urządzeniu w celu usprawnienia nawigacji w witrynie, analizy korzystania z witryny i pomocy w naszych działaniach marketingowych. Zobacz naszą Politykę prywatności, aby uzyskać więcej informacji.