CAŁA PRAWDA O PRZYSMAKACH

Zanim zajmiemy się tematyką dodatkowego pożywienia dla naszego pupila, warto zadbać o kilka ważnych informacji. Oprócz podstawowego pożywienia psa, jakim jest karma lub gotowane potrawy, do codziennego jadłospisu naszego pupila często dodajemy przysmaki. Stanowią one urozmaicenie diety, często są częścią szkolenia, służą rozrywce, ważne bo są również źródłem dodatkowych wartości odżywczych. Jak dobrze wybrać przysmaki dla psa, aby były jak najbardziej wartościowe i oprócz funkcji urozmaicenia wprowadzały więcej dobrego?Psy, podobnie jak ludzie, lubią drobne urozmaicenia w diecie. Szczególnie, jeśli są to różnego rodzaju psie smakołyki. Pamiętajmy jednak, że to co smaczne dla nas, często nie jest zdrowe dla psa, np. czekolada może poważnie zaszkodzić zwierzęciu. Dlatego też starajmy się kupując jedynie przekąski przeznaczone dla psów. Branża zoologiczna oferuje szeroki wybór przysmaków, od suchych kości, łapek kurzych po różnego rodzaju dropsy czy ciasteczka. Często dodatkową zaletą takich przekąsek jest pozytywne działanie na zdrowie jamy ustnej czy stan uzębienia.Przysmaki z uwagi na procesy produkcji, wartości odżywcze i smakowe możemy sklasyfikować na kilka grup.

Dogway kurze łapki przekąska dla psa

Susz.Pierwszą grupą są suszone elementy lub wędzone podroby. Są to najczęściej kostki lub narządy wewnętrzne wołowe, jagnięce, wieprzowe czy królicze. Wybierajmy te jak najbardziej naturalne i zawierające najmniej substancji konserwujących. Takie suszone przysmaki zaspokajają chęć gryzienia i stanowią dobre źródło białka, dodatkowo pomagają w zachowaniu czystych zębów i ścieraniu płytki nazębnej. Do suszonych przysmaków zaliczamy również np. kurze łapki, tchawice, kawałki suszonego mięsa z drobiu czy wołowe oraz inne rodzaje mięs suszonych, kości prasowane z jelit, kiełbaski czy kabanosy mięsne, płuca wołowe, żwacze wołowe. Suszaki to bez wątpienia jedne z najzdrowszych i najbardziej bezpiecznych przysmaków na rynku, polecane wszystkim psom w każdym wielu. Oczywiście należy odpowiednio dopasować wielkość i twardość przysmaku do możliwości psa.

Dogway kiełbaski wołowe przekąska dla psa

Smakołyki. Druga grupą są różnorakie przekąski tworzone według specjalistycznych receptur. W skład takich przysmaków wchodzą najczęściej fragmenty mielonego mięsa drobiu, wołu, jagnięciny, mielone skóry, chrząstki, podroby a także produkty roślinne jak np. marchew, pokrzywa, siemię lniane, okra, bataty, często także kukurydza lub ryż. Nie należy przesadnie bać się obecności zbóż w psich przysmakach, oczywiście lepiej unikać tych które w całości zrobione są na bazie zbóż. Dzienne spożycie przysmaków nie powinno wynosić więcej jak 15% dawki żywieniowej psa, zatem niewielka ilość zbóż zawartych w przysmaku z pewnością nie zaszkodzi psu, co więcej - może dostarczyć dodatkowo niezbędnych substancji odżywczych jak białka, tłuszcze (w tym niezbędne kwasy tłuszczowe), witaminy i minerały. Tak skonstruowane przysmaki pozwalają na skuteczne usunięcie złogów pokarmowych, odświeżenie oddechu, a jednocześnie dostarczają niezbędnych składników, które trudno ,,przemycić” do codziennego menu pupila.Przekąska czy inaczej przysmak nie stanowi diety bazowej, jest tylko jej uzupełnieniem i starajmy się tak dozować, aby nie przekarmiać psa, a jedynie serwować między posiłkami. Nadmiar może spowodować brak apetytu na konkretny i stały posiłek, a jest on najważniejszy w podstawowej diecie.Co obecnie w tej kategorii jest dostępne na rynku? Tutaj wyobraźnia producentów nie zna granic. Mięsne talarki, pałeczki, kości prasowane ze ścięgien, chrupaki drobiowe, indycze i wołowe , gryzaki , gryzaki dentystyczne, kiełbaski wołowe, suszone mięso wołowe-drobiowe, i tak można by wymieniać bez końca. Wszystkie te dodatkowe formy odżywiania tzw. przysmaki sprzedawane są w małych i poręcznych opakowaniach , nie zajmują wiele miejsca w torebkach , torbach podróżnych i są bardzo łatwe do odpakowania jak i przechowywania w domu i na spacerze.Domowe przysmaki typu "zrób to sam".Trzecia grupa przekąsek dla naszych czworonożnych przyjaciół to przysmaki, które sami możemy stworzyć, we własnej kuchni to najczęściej suszone warzywa, owoce, chipsy z buraków, jabłek,

kąski z podrobów, jajka gotowane, są doskonałym źródłem łatwo przyswajalnego białka, dlatego są dobre dla psów, które mają słabszy układ pokarmowy, bataty są dobrym źródłem błonnika pokarmowego, dlatego są zdrowym dodatkiem do diety psa. Zawierają witaminy B6 oraz beta – karoten i mangan. Są dość dostępne i stosunkowo niedrogie sery – jeśli pies nie jest uczulony na laktozę, zacznijmy wtedy od małych ilości.Jagody: wiele psów uwielbia mrożone jagody, truskawki, borowinę czy maliny. Owoce te zawierają przeciwutleniacze, które wspomagają walkę z rakiem i chorobami zwyrodnieniowymi. Są też bogatym źródłem witamin C i E oraz manganu i błonnika pokarmowego.Wymienić warto również domowe specjały typu: płatki owsiane, popcorn, masło orzechowe, czy fasolka szparagowa. To wszystko znajdziemy w domu, z łatwością przygotujemy i w małych porcjach łatwo podamy jako przerywnik w całodziennym menu oraz jako forma nagrody na spacerach czy szkoleniach.Co zawierają psie przysmaki i na co mają wpływ? Witaminy oraz substancje odżywcze - zawierają je wszelkie suszone i wędzone podroby. Takie gryzaki i przekąski wpłyną na układ pokarmowy oraz rozwój zębów i stan dziąseł. Przekąski do żucia zaspokoją chęć gryzienia, czy podgryzania, jednocześnie nie wpływając na ilość zjadanych przez psa kalorii, co oznacza utrzymanie dobrej kondycji i sylwetki. Pomoc dla słabych i nadwyrężonych stawów, a przysmaki wzbogacone o np. glukozaminę, wpływają pozytywnie na poprawę sprawności stawów, wspomagają ich leczenie i zapobiegają schorzeniom, warto o tym pamiętać szczególnie w przypadku ras dużych i ogromnych oraz psów w starszym wieku. Jeśli chodzi o szczeniaki i seniorów najmłodsze i najstarsze psy potrzebują wielu składników odżywczych dla dobrego rozwoju. Podawanie pełnowartościowych przekąsek pomoże w dostarczeniu niezbędnych tłuszczów, minerałów i witamin. Gdy wzywa nas podróż, przekąska jest dobrym pomysłem na spokojna drogę, a jesteśmy właścicielem psa, który bardzo przeżywa każdą podróż? Takie przekąski będą dla ciebie idealnym rozwiązaniem: odpowiednie składniki podane w wersji atrakcyjnej dla psa. Przekąska na zdrowa i błyszcząca sierść właściciele psów ras długowłosych na pewno docenią substancje odżywcze zawarte w tego typu przekąskach. Często podawanie np. skrzypu polnego w inny sposób jest utrudnione, dlatego takie przysmaki będą dobrym rozwiązaniem.Gorąco zachęcamy i namawiamy do obdarowywania naszych pupili przekąskami i przysmakami, są zdrowe, naturalne, niedrogie, w małych wygodnych opakowaniach. Nie zaszkodzą jeśli będziemy podawali umiejętnie czyli umiarkowanie, a dodatkowo zabezpieczymy psa w niezbędne składniki odżywcze i wyposażymy w wigor, kondycję, dobrą i wysportowaną sylwetkę.

Podobne Artykuły

Strona główna bloga
Klikając „Akceptuj", zgadzasz się na przechowywanie plików cookie na swoim urządzeniu w celu usprawnienia nawigacji w witrynie, analizy korzystania z witryny i pomocy w naszych działaniach marketingowych. Zobacz naszą Politykę prywatności, aby uzyskać więcej informacji.