POZNAJ PSA: BORDER COLLIE

Krótki rys historyczny

Przodkowie rasy pochodzili z pogranicza Anglii i Szkocji, z rejonu zwanego Borders, stąd pierwszy człon nazwy rasy. Natomiast słowo collie w języku celtyckim oznacza „przydatny”. Rasa została wyhodowana w Wielkiej Brytanii z myślą o pracy w każdych warunkach pogodowych. Jako przodków borderów uważa się duże i masywne psy towarzyszące wojskom Imperium Rzymskiego, które skrzyżowano z psami w typie szpiców i tak powstały psy lżejsze, mniejsze i zwinniejsze. Wykorzystywano je głównie do pilnowania stad owiec. Z upływem lat rasa kształtowała się i w 1916 roku uzyskała oficjalną nazwę i wzorzec. Obecnie w Nowej Zelandii hoduje się dwa różne typy bordera: krótkowłosy i smukły, który pracuje przy owcach i bydle, oraz wystawowy – znacznie mocniejszy i z dłuższym włosem.

przysmaki dla psów Maced

Pasterska piękność

Border collie to rasa psów o proporcjonalnej budowie i opływowej sylwetce. Stosunkowo długi tułów osadzony jest na średniej długości nogach, wysokość w kłębie u samców wynosi maksymalnie 55 cm a u samic do 45 cm, co przy wadze od 13 do 22 kg sprawia, że psy można zaliczyć raczej do średnich. Na szerokiej głowie zakończonej krótką mordką, sterczą lub leżą średniej wielkości uszy. Migdałowe oczy są z reguły brązowe. Jedynie psy o umaszczeniu Blue-Merle mają oczy błękitne. Długi ogon jest tak nisko osadzony, że najczęściej zwisa. Natomiast podwinięcie ogona pod siebie jest u tej rasy oznaką najwyższej koncentracji i skupienia. Psy rasy border collie mogą być długo lub krótkowłose, jednak w obu wariantach umaszczenia ich sierść jest gęsta i obfita, dzięki grubemu podszerstkowi, którego zadaniem było chronienie psów przed zimnem. Najpopularniejszym wariantem umaszczenia jest biało czarne, jednak standard rasy dopuszcza niemal wszystkie możliwe kombinacje z bielą, czyli czerwone, niebieskie, blue-merle, red-merle czy lilac.Żywiołowy i gotowy do pracy

przysmaki dla psów Maced

Psy tej rasy charakteryzują się podwójną naturą. Z jednej strony jest to rasa łagodna i przyjacielska w stosunku do opiekuna, a z drugiej strony władcza i stanowcza w pracy ze stadem. Ważna w przebiegu wychowania bordera jest socjalizacja. Psy tej rasy  muszą być bardzo dobrze uspołecznione, aby uniknąć nieśmiałości. Jednocześnie potrzebują przywództwa i codziennej porcji wyzwań, ponieważ z natury są przygotowane do pracy. Podstawa życia bordera, oczywiście oprócz odpowiedniej diety i miłości,  to codzienny trening. Aktywność fizyczna oraz zadania umysłowe, na które właściciel przeznaczy nawet 2-3 godzin dziennie, rozładują energię oraz naturalną potrzebę pracy. Świetnie, w przypadku te rasy, sprawdzą się sporty typu agility. Border collie to pies wybitnie inteligentny, łatwo wyczuwa słabości właściciela i potrafi je wykorzystać. Jednak przy odpowiednim autorytecie i wystarczającej porcji aktywności staje się oddanym i wiernym towarzyszem, posłusznie podążającym za poleceniami przewodnika.Podstawy pielęgnacji- nie takie trudne, ale bardzo ważnePodstawą pielęgnacji każdego psa jest odpowiednio dobrana dieta. Psy aktywne potrzebują odpowiedniej ilości kalorii oraz mikro- i makroelementów. Dokładne określenie ich ilości zależy od wielkości i masy psa, jego poziomu aktywności, wiek, metabolizmu, oraz w niektórych przypadkach – występujących schorzeń. Szczenięta Border Collie wymagają dużej ilości substancji mineralnych, zwłaszcza wapnia i fosforu oraz witamin. Karma dla tak aktywnych  dorosłych psów, jak Border Collie może zawierać nieco większą ilość węglowodanów, z których będą czerpać energię podczas wysiłku. W przypadku spokojniejszych psów zawartość węglowodanów w pożywieniu powinna być umiarkowana, by zapobiec nadwadze.Ze względu na gęstą sierść z tendencją do filcowania, najważniejszą formą pielęgnacji jest szczotkowanie, do którego warto przyzwyczaić psa od małego, by później bez problemów poddawał się tym zabiegom. Do kąpieli, którą zaleca się stosować w miarę potrzeb, możemy dodać olejek norkowy, a przed suszeniem płyn antystatyczny. Dla kogo border?

Border collie to pies przede wszystkim dla doświadczonego właściciela. Bez stanowczego, ale jednocześnie spokojnego wychowania, będzie próbował zdominować współmieszkańców i rządzić. Jednak przy pewnym siebie i konsekwentnym opiekunie, te zapędy uspokoją się, a pies stanie się wiernym kompanem. Jeśli szukasz psa przytulanki dla siebie i dzieci- to nie jest rasa dla Ciebie. Border collie to oddany pupil, jak każdy psiak czasem potrzebuje czułości, ale nie stanowi dominującej cechy jego charakteru. Najlepiej wpasuje się w tryb życia osoby aktywnej i mogącej poświęcić mu dużo uwagi i czasu.

Podobne Artykuły

Strona główna bloga
Klikając „Akceptuj", zgadzasz się na przechowywanie plików cookie na swoim urządzeniu w celu usprawnienia nawigacji w witrynie, analizy korzystania z witryny i pomocy w naszych działaniach marketingowych. Zobacz naszą Politykę prywatności, aby uzyskać więcej informacji.