8 ZASAD DOBREGO SPACERU Z PSEM.

Spacer dla psa to nie tylko okazja do załatwienia potrzeb fizjologicznych, ale także okazja do spotkania z innymi psami, poznania nowych zapachów, wyładowania energii oraz odstresowania. Przestrzeganie kilku zasad sprawi, że będzie to przyjemny element każdego dnia.10 zasad dobrego spaceru

przysmaki dla psów Maced

I Każdy pies powinien wychodzić na spacery w równych odstępach czasowych, nie przekraczających 8 godzin. Warto ustalić taki plan dnia, aby odpowiadał naszym obowiązkom i jednocześnie był taki sam każdego dnia. Pies przyzwyczaja się do powtarzalnego rytmu codzienności i według niego funkcjonuje. Jeśli codziennie wychodzi na spacer co 4 godziny, to ciężko będzie mu wytrzymać innego dnia 10 h samemu, czy bez możliwości załatwienia swoich potrzeb.II Każdy pies powinien mieć możliwość wyjścia codziennie na jeden dłuższy spacer… Dłuższy, czyli trwający przynajmniej pół godziny, a najlepiej gdyby trwał godzinę. Są psy wymagające wyjątkowo dużo zajęcia, które jeśli nie spalą energii na dworze, będą głośne, hałaśliwe i bardzo aktywne w domu np. owczarki niemiecki czy husky. W przypadku tego typu ras pracujących właściciele muszą spacerować przynajmniej dwie, a nawet i trzy godziny w ciągu każdego dnia, dla tych ras i ich opiekunów nie ma taryfy ulgowej. To psy nadzwyczaj ruchliwe i dzień bez możliwości dużego zmęczenia bieganiem i zabawą na wolnej przestrzeni powoduje, że niestety mogą nam psocić w mieszkaniu.III Porę najdłuższego spaceru dobieramy do swoich możliwość. Pamiętajmy jednak- poranny spacer powinien pozwolić psiakowi wyładować energię, zmęczyć go tak, aby pozostawiony sam w domu nie szukał dodatkowych rozrywek i nie czuł się stłumiony. Natomiast spacer wieczorny, jak najbardziej może być najdłuższy, powinien być nieco spokojniejszy. Nie ma tu już miejsca na intensywne i wysiłkowe zabawy czy trening. To, że odbywa się on wieczorem, tylko pomaga ponieważ na ulicach nie ma już zbyt wielu osób i psów]. Zabierzmy długą smycz, psiaka i spokojnie spacerujmy. Nie popędzajmy psa, nie ciągnijmy go, ale swobodnie i do woli pozwólmy się zatrzymywać. Niech ten spacer będzie przygotowaniem na koniec dnia i spokojną noc.

IV Niesamowicie ważne jest wybrane przez nas miejsce na spacer. Podczas codziennych wędrówek zaobserwuj, jak środowisko oddziałuje na Twojego czworonoga. Oczywiście najlepiej wybierać miejsca zapewniające psiakowi możliwość bezpiecznej, swobodnej rozrywki. Parki oraz ścieżki spacerowe są wspaniałym rozwiązaniem dla czworonogów lubiących węszyć. Jeśli zaś masz plan aktywnie spędzić czas ze swoim przyjacielem, wybierz miejsce, które będzie wystarczająco duże do zabawy- łąkę lub pusty plac. Wybierając trasę staraj się omijać ruchliwe ulice i chodniki, które nie pozwolą pupilowi się odprężyć, a wręcz przeciwnie- zestresują go bardziej.V Różnorodność ma znaczenie. Nie wybieraj tylko jednego ulubionego miejsca lub trasy spacerowej. Zabierz psa raz nad jezioro, raz do lasu. Każde nowe miejsce to nowe pole do odkrywania! Pies potrzebuje poznawać świeże miejsca, wracać do już znanych, poznawać nowe pieski i inne zwierzęta, nowych ludzi, nowe zapachy itd. Nawet jeśli mamy bardzo ograniczone możliwości znajdowania nowych miejsc, to nawet spacer po osiedlu niech zawsze odbywa się inną trasą.

VI Spacer to dobra okazja do podjęcia wspólnej aktywności ze swoim pupilem. Wybierając się na pustą łąkę, weźmy zabawki naszego pupila oraz przysmaki treningowe. Nauka nowych sztuczek, czy utrwalanie znanych już komend sprawią, że wzmocnimy więź z psiakiem, a jednocześnie damy upust jego energii. Najbardziej pożądaną przez psa nagrodą są smakołyki. Spacer to idealna okazja, żeby je wykorzystać. Są świetną motywacją dla czworonoga i zachętą do wspólnych zabaw. Możesz nimi nagradzać pupila za każdym razem, kiedy poprawnie wykona sztuczkę, którą właśnie trenujecie.VII Wybór akcesoriów spacerowych też nie może być przypadkowy. Obroża daje dużo większą kontrolę nad głową psa, niż ma to miejsce w przypadku szelek. Trzeba pamiętać, że w psiej głowie znajduje się cały system namierzania (nos, uszy, oczy) oraz centrum dowodzenia psem (mózg). To tam powstają wszystkie decyzje odnośnie tego, w którą pies pójdzie stronę i jak zachowa się w stosunku do napotkanego na spacerze psa czy człowieka. Mając kontrolę nad głową psa, mamy lepszą kontrolę nad jego zachowaniem. To dlatego obroże dobrze sprawdzą się w przypadku dużych, silnych psów. Obroża będzie też lepszym wyborem dla psów reaktywnych i agresywnych. Dobrze dobrana i dopasowana obroża jest też świetnym rozwiązaniem dla szczeniaków, które dopiero uczą się chodzenia na smyczy.Szelki świetnie sprawdzą się w przypadku różnego rodzaju aktywności z psem. Jeśli lubicie biegać z psem, jeździć z nim na rowerze, czy tropić, to odpowiednio dobrane i dopasowane szelki są najlepszym rozwiązaniem. Nacisk rozkłada się tu równomiernie na całym ciele psa, przez co nie mamy problemów z uciskiem tchawicy. Szelki sprawdzą się też lepiej w przypadku psów, które mają stosunkowo krótkie szyje. U takich psiaków obroża, nawet jeśli jest umieszczona nisko na szyi, może powodować nieprzyjemny ucisk na krtań i tchawicę. Nie polecamy ich jednak psiakom ras małych i miniaturowych. Smycz zapinana z przodu, na przedpiersiu, często wplątuje się pomiędzy łapki małych psów powodując dyskomfort.VIII Na koniec zasada ważna z punktu widzenia innych spacerowiczów- sprzątaj nieczystości po swoim pupilu. Zawsze na spacer pakuj woreczki, nikt nie chce trafić na "niespodziankę", zarówno właściciel psa, jak i zwykły przechodzeń.Smycze w dłoń, buty na nogi i korzystajcie ze wspólnego czasu ze swoimi pupilami!

Podobne Artykuły

Strona główna bloga
Klikając „Akceptuj", zgadzasz się na przechowywanie plików cookie na swoim urządzeniu w celu usprawnienia nawigacji w witrynie, analizy korzystania z witryny i pomocy w naszych działaniach marketingowych. Zobacz naszą Politykę prywatności, aby uzyskać więcej informacji.