POZNAJ PSA: SHIBA INU

Krótki rys historyczny

przysmaki dla psów Maced

Shiba była rodzimą japońską rasą już od czasów pierwotnych. Słowa „shiba inu” oznaczają „małego psa”. Środowiskiem, w jakim ukształtowała się rasa, był górzysty obszar położony nad brzegiem Morza Japońskiego- psy te używane były do polowania na małą zwierzynę i ptaki. Przedstawiciele rasy różnili się od siebie nieznacznie, ze względu na zróżnicowanie miejsc ich pochodzenia.Około roku 1928 myśliwi i inni wykształceni ludzie zainteresowali się ochroną czystej rasy. Wzorzec rasy ostatecznie ujednolicono w 1934 r. W 1937 r. shiba została uznana za „pomnik przyrody”, następnie hodowano ją i ulepszano.Japońska elegancja

przysmaki dla psów Maced

Psy tej rasy charakteryzują się harmonijną budową ciała, mocnym kośćcem i dobrze rozwiniętymi mięśniami. Shiba inu należy do grupy szpiców i w jego wyglądzie można odnaleźć wiele cech charakterystycznych dla tych psów. Należą do nich m.in. zakręcony do góry na grzbiecie ogon, a także postawione do góry, trójkątne, szpiczaste uszy. Według wzorca American Kennel Club pies powinien osiągać wysokość około 36,8 – 41,9 cm, a suka 34,3 – 39,4 cm. Ich waga to około 8 – 10 kg. Sierść shiby jest twardsza, dłuższa i szorstka w warstwie zewnętrznej, a krótsza oraz bardziej miękka i gęsta w podszerstku. Na ogonie zauważymy włosy wyraźnie dłuższe niż na reszcie ciała. Jeśli chodzi o umaszczenie, najczęściej spotkać możemy shiba inu czarnego, złotego, czerwonego i rudego, a czasem również kremowego. Shiba inu biały nie występuje według oficjalnego wzorca, mimo że białe fragmenty sierści, zwane „urajiro”, powinny występować w okolicy kufy, klatki piersiowej czy brzucha.Niezależny jak samurajCharakter shiby to mieszanka przyjaznego stosunku do ludzi, jednocześnie nieustępliwości oraz pracowitości we wszystkim co robi, przy ogromnej dozie cierpliwości i zwinności na polowaniach oraz niezależności. Shiby lubią stawiać na swoim, więc ich wychowanie nie jest łatwe. W przypadku tej rasy najlepiej sprawdza się nauka przez nagradzanie, jednak nie są to łasuchy, więc poleca się szkolenie z wykorzystaniem klikera. Karanie psa tej rasy mija się z celem. W stosunku do obcych shiba początkowo zachowuje dystans, ale po jakimś czasie akceptuje osoby, które zdążył już poznać. Nie jest jednak zbyt wylewny w okazywaniu sympatii. Uwielbia wspólne zabawy i ma masę energii, jednak. gdy znudzi się towarzystwem i chce odpocząć od ludzi, chowa się w zacisznym miejscu. Shiba z natury jest czujny i bardzo dobrze pilnuje. Szczeka mocno, głośno, i z gniewem, ale nie często i nie długo. Ponadto ma olbrzymią skalę wydawania głosu- od skomlenia i jęczenia, przez zgrzytanie i skrzeczenie, aż do charakterystycznego piszczenia.Trudna kąpiel, czy pielęgnacja shibyFutro psów tej rasy składa się z prostego włosia i delikatnego podszerstka. W kwestii pielęgnacji sporadyczne szczotkowanie całkowicie wystarcza, ponieważ krótka sierść nie wykazuje skłonności do plątania się. Podczas zmiany sierści, która odbywa się na wiosnę oraz na jesień, należy shibę szczotkować znacznie częściej i bardzo dokładnie. Linienie jest u tej rasy stosunkowo intensywne i trwa od dwóch do czterech tygodni. Włosy shiby inu nie posiadają łusek, dlatego łatwo dają się usunąć z mebli i odzieży. Shiba nie przepada za wodą, więc kąpiel to nie lada wyzwanie! Ciekawostką jest, że mokry pies tej rasy nie wydziela zapachu typowego dla mokrego psa. Wskazówka dla zdrowia uzębienia: poza podawaniem dentystycznych przysmaków do żucia należy od okresu szczenięcego przyzwyczajać swojego shibę do psiej szczoteczki i pasty do zębów.Dla kogo shiba?

przysmaki dla psów Maced

Ta rasa nie jest odpowiednia dla osób bez doświadczenia. Ważne jest ujarzmienie ich nieokiełznanego charakteru małego samuraja. Wprawdzie shiba jest wspaniałym psem, jednak właściwe jego ułożenie wymaga sporej wiedzy i umiejętności. Opiekun shiby powinien być bardzo cierpliwy i łagodny, ale jednocześnie mieć silną osobowość. To nie jest pies do wychowania dla dzieci, choć shiby na ogół dobrze się z nimi dogadują. Właściciel nie może stronić od aktywności fizycznej, ponieważ w małym ciałku tych psów kryją się spore pokłady energii. Bardzo ważnym punktem jest też socjalizacja psa już od lat szczenięcych. Praca włożona w wychowanie z pewnością się opłaci, bowiem nauczona zasad i wybiegana shiba to fantastyczny przyjaciel na długie lata.

Podobne Artykuły

Strona główna bloga
Klikając „Akceptuj", zgadzasz się na przechowywanie plików cookie na swoim urządzeniu w celu usprawnienia nawigacji w witrynie, analizy korzystania z witryny i pomocy w naszych działaniach marketingowych. Zobacz naszą Politykę prywatności, aby uzyskać więcej informacji.