Pies dobry na wszystko! Czy na prezent także?

Niemal każde dziecko o nim marzy, dla dorosłych to często jedyny przyjaciel na świecie, taki na dobre i na złe, nie pokłóci się, nie krzyknie, nie obrazi. W zamian daje pieszczotę, ufne oczy,Ciepło, radość i dozgonną przyjaźń ;-)Przeprowadzone badania pokazują jak pozytywne oddziaływanie na rozwój, uczucia i emocje dziecka ma wychowanie z pieskiem jako domownikiem.

Każdy pies, a szczególnie mały budzi w człowieku pozytywne reakcje, jeśli zakup czy też podarowanie bliskiej osobie psa w prezencie jest dokładnie przemyślane, skonsultowane z przyszłym obdarowanym, może przysporzyć wielu, wielu radości ;-)Co warto wziąć pod uwagę, jeśli pomysł podarowania psa nam się bardzo, bardzo podoba?Szczególnie to, że pies to najpierw obowiązek, a dopiero później przyjemności - o tym nie wolno nam zapominać! Decyzja dotycząca rozpoczęcia opieki nad psem nigdy nie może być spontaniczna i nieprzemyślana!Jeśli chcielibyśmy sprawić bliskim czy dzieciom niespodziankę, najpierw warto przeprowadzić na ten temat tzw. pogadankę o tym, że np.: z psem regularnie, czy gorąco, czy też zimno musimy wychodzić na spacer. Piesek sam się nie ,,obsłuży’’ tj. trzeba mu podać karmę, wodę, leki itd…Pies to również nie zabawka, którą możemy odłożyć na półkę i zająć się swoimi sprawami.Dobrym pomysłem jeśli prezent – piesek ma trafić do dzieci, jest zrobienie eksperymentu i kupno pociechom maskotki (pieska), z którą będą wychodziły na spacery, karmiły i opiekowały się ;-)To prawdziwy egzamin gotowości i świadomości posiadania czworonoga, jeśli nie powiedzie może się okazać za obowiązek przyjemnego posiadania psa spadnie na dorosłych.

Jeśli zatem posiadamy odpowiednie warunki oraz dysponujemy niezbędnym czasem, jesteśmy świadomi obowiązku, zaangażowania oraz mamy w sobie niezbędną miłość do czworonogów, możemy śmiało podjąć przemyślaną decyzję! Pies wszak to najlepszy przyjaciel człowieka od zamierzchłych czasów i warto o tym również pamiętać decydując się i wybierając psa a konkretnie: skąd ma być? Czy zakupiony z hodowli, od znajomych, którym powiększyła się psia gromadka, czy zupełnie przypadkowo?W pierwszej kolejności powinniśmy rozważyć wizytę w schronisku - szczególnie w okresie Świąt, takie odwiedziny są bardzo pożądane!Przygarniając psa sierotkę, porzuconego przez opiekunów możemy zrobić więcej dobrego i dla pieska, ale też dla siebie!Psy z hodowli znajdują swoich właścicieli, znajomi również sobie jakoś poradzą ale..Dać psu dom, opiekę, czułość, naszą uwagę – czas i miłość, cóż piękniejszego i bardziej szlachetnego można uczynić na Święta!

Ironią bywa pewnie fakt, iż z reguły jak pokazują statystyki, najwięcej psich sierot jest właśnie porzucanych po świętach jako niechciane prezenty i przed wyjazdami wakacyjnymi.Odwiedźmy schronisko, dajmy również szansę pieskom w średnim wieku (dla nich to najbardziej przykre), obserwujmy jak się zachowują.Spójrzmy głęboko w oczy i niech pies sam wybierze sobie opiekuna ;-)Adopcja pieska i podarunek jako świąteczny prezent więcej znaczą aniżeli zakup psa, przecież to żywa istota z sercem, psim rozumem i uczuciem, wbrew wszystkiemu czasami zakup tego wszystkiego jest niemożliwy..Przygarnięcie psa i adopcja to olbrzymia lekcja empatii, odpowiedzialności dla naszych domowników i poczucia za czyjeś życie.

Jeśli mamy obawy związane z przyjęciem do rodziny psa na Święta, podarujmy psiaka wcześniej, żeby mógł nas dobrze poznać, nasze zachowania, gesty, głosy, zapachy, wtedy tez podczas świątecznej krzątaniny będzie zaaklimatyzowany i czuł się jak u siebie w domu.A najbliżsi dostaną świąteczną niespodziankę wcześniej i z pewnością będą się z tego powodu cieszyć jeszcze bardziej.Pies również łączy rodzeństwo we wspólnych nad psem obowiązkach, jak i przyjemnościach. Jest uzupełnieniem brakującego brata, siostry, jak również może połączyć rodziców i być pretekstem do wspólnych spacerów.Niewątpliwie pomysł wart zastanowienia w rodzinnym gronie ;-)Jeśli jesteś miłośnikiem zwierząt i Twoje dzieci również chcą mieć psa w domu, warto przemyśleć takie rozwiązanie. Jednak pamiętajmy o tym, że jest to bardzo ważna decyzja, którą czasami trudno i ciężko zarazem jest cofnąć. Musimy dokładnie przemyśleć wszystkie argumenty, które przemawiają za i przeciw temu, aby podarować psa w prezencie. Powinniśmy podejmować taką decyzję świadomie, wspólnie z domownikami i racjonalnie, a nie pod wpływem impulsu.

Podejmując taką decyzję musimy, bowiem mieć na uwadze nie tylko nasze potrzeby, ale również dobro zwierzaka, którego chcemy przyjąć pod swój dach. Jeśli poważnie podejdziemy do decyzji o posiadaniu psa, zwróci nam się to z nawiązką. Taki pies będzie świetnym towarzyszem na każdy dzień. Wystarczy, że będzie czuł się kochany i potrzebny, nasz, a nie opuści nas nigdy. Nie ma drugiego takiego stworzenia, które byłoby tak oddanym i wiernym towarzyszem. To przyjaciel na dobre i na złe. Jest między człowiekiem, a psem chemia, wzajemne przyciąganie i wchodzi z nami w reakcję, co niekiedy trudne z innymi zwierzętami np. koty które chodzą swoimi ścieżkami, rybki również nie dadzą nam tego co da nam pies.Tym bardziej warto pomyśleć o tym, kiedy chcemy zamiast kolejnej zabawki, słodyczy czy braku pomysłu na prezent, podarować uroczego psiaka, w dodatku przygarniając sierotkę.

Podobne Artykuły

Strona główna bloga
Klikając „Akceptuj", zgadzasz się na przechowywanie plików cookie na swoim urządzeniu w celu usprawnienia nawigacji w witrynie, analizy korzystania z witryny i pomocy w naszych działaniach marketingowych. Zobacz naszą Politykę prywatności, aby uzyskać więcej informacji.